| Bro4555 a întrebat:

Mi-a fost trimis un colet prin fan courier, cu persoana care mi-a trimis coletul m-am inteles ca eu voi plati suma de 12 lei pe colet, insa curierul mi-a spus ca 25 de lei trebuie sa platesc, in conditiile in care eu stiam ca trebuie sa platesc doar 12 lei, daca refuz coletul se va trimite inapoi la persoana care l-a trimis, fara ca eu sa mai platesc ceva?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Poți refuza coletul însă nu e frumos pentru ca expeditorul pierde destui bani aiurea pe transport.
Transportul e mai scump pentru ca firma de curierat nu are acoperire in zona ta, deci platesti km suplimentari.
E vina amândurora pentru ca nu v-ați interesat de acest aspect deci normal ar fi sa iei coletul și el sa îți pună in cont jumate din transport, desigur dacă vrea.
Dacă nu va înțelegeți îl refuzi și asta e.
Data viitoare sa fii mai atent.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca marfa face 13 lei si curierul 12, atunci este normal sa platesti toata suma de 25 de lei.
Ori daca curieul a fost mai scump decat ai vorbit tu cu persoana respectiva, poate nici ea nu a stiu pretul real.
Din pacate, curierul nu inveteaza sume, ca are tarifar pentru distanta, marfa si greutatea resectiva.
Platesti daca vrei sau nu platesi si-l trimite inapoi la destinatar.