| Andrewe a întrebat:

Salut,muncesc la o firma de constructii iar azi am intampinat sa zicem problema cu patronul si nu stiu daca are dreptate.plata fiind la doua saptamani am venit la munca doar 9 zile iar acum patronul la ziua de salariu imi zice ca am venit 9 zile si nu-mi da salariul pe toate zilele din cauza zilelor lipsa deoarece el nu stiu ce plateste la stat.iar din 9 zile am ramas cu 6 zile muncite. Are dreptul acesta patronul?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai lucrat 9 zile este normal sa ti le plateasca pe toate, la zi sau cum v-ati inteles. Dar tu fiind nou la firma lui incearca sa te fraiereasca. Tipic patronilor din Romania. Cu ce ia de la tine si de la altii mai scoate cateva salarii in plus. Reclamatie la ITM.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum gîndeste te tu ai muncit 9 zile si vrei bani ca si cand ai muncit 2 saptămîni? Este cinstit asa? Pune te in locul sefului, el de ce sa ti dea tie bani pe niste zile si ore in care tu efectiv ai stat acasa nu ai fost la lucru, tu ai da bani cuiva care il angajezi si te intelegi cu el cu plata la 2 saptămîni dar ăla vine doar 2, 3 sau 6 zile la muncă dar smecherul vrea toti banii, cam asa esti tu.

| Andrewe explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din 2 saptamani doar 9 zile lucrate iar 9 zile trebuie platite, fiind impacat cu el la 100 la zi e un total de 900 lei, iar cele 3 zile lipsa in care nu am fost s-au transformat in 6 zile in mintea patronului.motivul taierii:el tot plateste la stat chiar daca am lipsit. Iar intrebarea mea era daca e adevarat spusele patronului.

| AlupoaeAndrei a răspuns:

Da, are dreptul sa faca ce vrea daca nu ai contract. Insa daca ai contract de 8 ore, el iti plateste tie la stat aproape 800 lei pe luna, la un salariu minim de 1950 lei. Probabil e suparat pe faptul ca din 12 zile ai muncit doar 9. Eu as taia din salariu, muncitorilor care se prezinta asa...

| Andrewe explică (pentru AlupoaeAndrei):

Contractul e doar o foaie A4 sa nu ia amenda de la Itp si nici asigurat nu sunt.plata e la zi nu pe salariul minim(salariul minim 1450 pe contract)

| darrio2007 a răspuns (pentru AlupoaeAndrei):

Poate ca a lucrat doar 9 zile din momentul angajarii pana in ziua de salariu. Nu inseamna ca a lipsit.

| AlupoaeAndrei a răspuns (pentru Andrewe):

Salariul minim e 1950 lei!