| Narutoxxx a întrebat:

O intrebare am, dau funda. Traiesc in casa cu parintii mei. Tatal meu a facut un imprumut la provident. Nu are de gand sa-l mai plateasca. Va divorta, si va trece casa pe numele lui mama care nu are datorii ca sa nu o pierdem. Ce se va intampla cu el daca nu plateste si nu are ce bunuri sa-i confiste providentul? Risc sa pierd bunuri chiar daca nu le detine el si daca este divortat? Am de suferit si eu?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Imprumutul personal nu se transfera la familie, ramane al lui pe veci, pana il plateste.
Oricum nu poate sa mai faca niciodata un alt imprumut, pentru ca figureaza ca rau platnic si pana nu achita acolo, nu va mai putea face vreodata credit nicaieri.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Provident il va executa silit, in primul rand prin poprire pe salariu, conturi din banci sau asupra unor bunuri mobile.
Nu cred ca a luat o asemenea suma ca sa-l execute prin vanzarea casei, daca nu a ipotecat-o.
Tu n-ai nici o problema si nu risti nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa fie dat in judecata, o sa i se puna poprire pe salariu si e posibil sa nu termine el procedura de divort si trecere a casei pana una alta.