| Alex1012 a întrebat:

Salut, Parintii vor sa-mi cumpere un pc de pe eMAG. Si vrea sa-l ia in rate. Merge sa platesca cu card-ul de la Banca Transilvania? Si daca mergem la magazin normal de Emag (Nu showroom-uri) Pt ca in Arad nu sunt. Poate face acolo contract-ul pentru Pc? Spuneti-mi pls.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La eMag se vand produsele mai multor firme. E ca un fel de piata mare, fiecare produs este vandut de alta firma.
Pentru a cumpara in rate, trebuie sa contactezi direct firma a caror produse sunt expuse (le gasesti in dreptul produsului pe paginile eMag) si sa discuti cu ei.
In orice caz, sa cumperi electronice in rate inseamna sa platesti cel putin dublu pana achiti toate ratele, iar valoarea lor de piata scade foarte mult in acelasi timp, devenind demodate. Cand ajungi sa platesti si ultima rata (peste 2-3 ani), aparatul abia il mai poti vinde la un sfert din pretul afisat acum, adica de 8-10 ori mai ieftin cat te-a costat cu tot cu rate.
In schimb, poti gasi PC-uri bune second hand, de firma, ale caror pret nu depaseste 200 euro, dar lasa in urma multe PC-uri noi, "ieftine" (dar care totusi sunt mai scumpe si mai putin performante).

| Alex1012 explică (pentru Bula):

Produsul Adica Pc-ul este vandut de Emag, si nu as vrea sa cumpar un pc second hand. Parintii mei vrea sa-l cumpere in rate. Eu am intrebat daca merge sa platesti in rate cu card de la Banca Trasilvania. Si dupa ce sa fac. pas cu pas. pana nu vad un raspuns bun. Nu dau Funda!

| Bula a răspuns (pentru Alex1012):

Am mai scris:
Contactati direct firma vanzatoare, discutati cu ei posibilitatea de rate.

| SantalPorcocale a răspuns:

Nu exista '' magazin eMAG ''
Emag e doar un depozit, ii ca un fel de ebay numai ca de Romania.
Acolo vin tot felul de firme si isi vand produsele.
Cel mai bine iti comanzi un pc de pe mediagalaxy sau pc garage.
Poti rezolva acolo cumva cu ratele.

| Alex1012 explică (pentru SantalPorcocale):

Eu vreau sa cumpar unu de pe Emag de asta am intrebat despre rate.