| Nikolaus a întrebat:

Salut.

Pe eMAG scrie ca pot plati in rate lunar cam orice produs. Ei, la regulile lor scrie ca trebuie aratat actul de identitate (deci nu-i o problema) si dovada de venit.
Ei bine, eu nu am asa ceva... Adica, imi intra bani lunar pe card de la parinti astfel incat as putea plati fara stres 50 de lei pe luna pentru un laptop dar nu stiu de dovada aia de venit in schimb...

N-am nici o sansa sa cumpar un laptop in rate? Ar trebui sa astept vreun an de zile sau chiar mai mult sa pot cumpara laptopul cu banii toti... Asa cu rate, merge la sigur, am si laptopul, platesc frumos acolo 50 de lei pe luna si suntem fericiti.

Nu vad cum as putea avea vreo dovada de venit pentru ca nu muncesc nicaieri... Nici la facultate cand o sa intru n-o sa am cum sa muncesc avand in vedere ca la medicina e mult de invatat si nu are nimeni timp de munca...

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti amuzant...

E complicat intelege si tu.

Sunt 2 modalitati de creditare. Prin credit direct si prin card de credit.

In ambele cazuri banca in ofera un credit, adica banca plateste produsul magazinului si tu dai banii bancii.

Daca un laptop costa 2000 ron, banca achita acei 2000 ron magazinului si tu achiti bancii acei 2000 ron + dobanda in mai multe rate.

Daca banca sa fie sigura ca tu vei plati acele rate trebui sa se asigure ca ai de unde, adica ca esti salariat... de aia e asa complicat

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio banca nu iti va acorda credit atat timp cand nu ai o sursa de venit dovedibila prin acte (salariu, pensie, venituri din profesii liberale samd)

| Nikolaus explică (pentru suntserios):

Da, mi-am cam dat seama sad. Ei, stiu eu cum fac oricum.

Totusi, nu vreau sa iau credit... Vreau sa platesc in rate un laptop... Nu-i acelasi lucru cu siguranta. A lua credit inseamna a lua bani de la banca, iar eu dau bani, nu iau.

| suntserios a răspuns (pentru Nikolaus):

Inseamna ca nu stii cum functioneaza ratele.

Daca tu ai impresia ca suma X de bani cat valoareaza laptopul magazinul e de accord sa o primeasca in N rate te insele.

Lucrurile functioneaza atfel. Banca iti acorda tie un credit, credit cu care tu plateti produsul, si apoi inapoiezi banii bancii...

Ratele inseamna credit la banca.

| Nikolaus explică (pentru suntserios):

Nu inteleg ce zici tu acolo. Uite : http://prntscr.com/7uk3ho

Am observat faptul ca daca inmultesti pe-acolo lunile cu suma lunara iti da mai mult decat costa laptop-ul ala dar asta e clar, pentru ca si banca trebuie sa faca bani!

In alta ordine de idei, cum se procedeaza atunci? Daca pune taica-meu cardul pe eMAG si semneaza el contractul cu care vine curierul (pentru ca pe eMAG scrie ca vine curierul cu contractul) atunci va putea fi buna treaba? Adica, ce naiba e asa complicat, daca scrie 100 de lei lunar, ce pana mea, iti ia 100 de lei pe luna de pe card si gata, ce trebuie sa ne complicam?

| Nikolaus explică (pentru suntserios):

Foarte interesant, sa știi.

Daca ma gândesc mai bine, are logica ce spui tu. Adica eu ma gândeam ca emagul sta 3 ani să-i plătesc eu laptopul dar de fapt e mai logic ce spui tu. Banca le da toți banii si de-acolo eu plătesc de fapt banca in rate. Ok, măcar ai luminat acest capitol!

Acum, cand trimiti comanda pe eMAG te redirecționează la o pagina unde-ti cere detalii gen 'Unde lucrezi, ce salariu ai, când te-ai angajat etc.'. E clar ca eu n-am ce cauta acolo pentru ca nu lucrez dar dacă formularul ala il completează unu dintre părinți, treaba ar fi ok? Adică, de acolo ar fi cum spun eu, lunar ar trebui sa ii ia părintelui stiu eu. 100 de lei de pe card spre exemplu?
Acum ma gândesc, stii cumva daca suma se modifica in decursul trecerii anilor? Adică din 100 lunar sa fie 110?
Merci de răspunsuri. Dacă ai răspunde si la ce-am zis mai sus ar fi de ajutor.

| suntserios a răspuns (pentru Nikolaus):

Nu am facut niciodata rata la eMAG si nici nu am folosit cardurile de credit acceptate de ei asa ca nu stiu cum isi calculeaza ratele. Exista credite cu rata fix, exista credite cu rate descrescatoare, rate crescatoare depinde. Din cate stiu eu daca folosesti un card de credit atunci platile sunt egale.

| Nikolaus explică (pentru suntserios):

La card nu-i problema. Am comandat de zeci de ori de la ei...

Oricum, inca ceva. Sa zicem ca am platit un an de zile... 1000 de lei spre exemplu... Mai am de platit 2000 de lei (inca 2 ani a cate 100 de lei lunar). Ei, sa zicem ca parintii au toti banii astia in mana. E posibil sa se duca la banca sa plateasca restul ratii fara sa ne mai lungim inca 2 ani a prost sau trebuie platit neaparat doar in rate?

| suntserios a răspuns (pentru Nikolaus):

Poti sa platesti oricand, dar platesti si dobanda.

Cand vorbeam de card, vorbeam de cardurile de credit nu cele de debit.

| Nikolaus explică (pentru suntserios):

Eu am card de debit. Maica-mea si cu taica-meu au multiple carduri de credit...

Ma rog, eu personal inteleg prin card de credit cardul in care-ti intra banii cand iei salarul, iar prin cardul de debit altceva...

Oricum, merci de lamuriri. Acum totul este clar!

| suntserios a răspuns (pentru Nikolaus):

Esti amuzant...

E complicat intelege si tu.

Sunt 2 modalitati de creditare. Prin credit direct si prin card de credit.

In ambele cazuri banca in ofera un credit, adica banca plateste produsul magazinului si tu dai banii bancii.

Daca un laptop costa 2000 ron, banca achita acei 2000 ron magazinului si tu achiti bancii acei 2000 ron + dobanda in mai multe rate.

Daca banca sa fie sigura ca tu vei plati acele rate trebui sa se asigure ca ai de unde, adica ca esti salariat... de aia e asa complicat

| R3dEyE a răspuns:

Ai putea sa-l cumperi pe numele unui parinte. Astfel vei putea dovedi o sursa de venit.