| grab a întrebat:

Salut,

Pentru cei care ati mai cumparat de pe EBAY va rog sa ma ajutati cu o informatie daca cunoasteti: vreau sa cumpar niste componente second hand de server de pe ebay. din US e vanzatorul.
O componenta costa 49$ pretul de pe ebay. costul de "shipping and handling" este inca 71$.
Langa costul asta mai zice si "See import charges at checkout".
Asta nu stiu cum se calculeaza... Intra tot in aia 71$ sau e ceva specific pentru electronice noi si/sau SH?

Stima!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Pana in 150 euro comandat din afara UE la posta vamala vei plati numai tva-ul de 24%, daca era trecut de aceasta suma ai fi platit si taxele vamale.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu stiu ce spui tu acolo, dar cel mai bine este sa il intrebi pe vanzator, nu stiu de ce nu iai scris pana acum, deja ai fi stiut.Deci undeva pe la postarea aluia unde spune ce vinde unde ma rog pagina,deci undeva mai jos ai -Ask a question-,deci poti sa comunici cu vanzatorul si sa-l intrebi orice doresti tu, asta fara sa cumperi nimic, deci inainte sa cumperi.E de preferat sa comunici cu cel care vinde, mai ales daca ai nelamururi si legate de produs, daca el nu descrie ce vinde prea clar, sau daca tu nu prea esti multumit de descrierea produsului ce ala vinde asa trebuie sa il contactezi si sa-l intrebi ce doresti.In baza a ce tu intrebi si ce el iti va raspunde ai dovezi, tot ce scrii tu sau el ramin si daca cumva primesti ceva si constati ca nu a fost conform cu ce el tia povestit ala e l-ai facut, il poti pune sa iti dea bani inapoi.Asta ce am spus e asa ca idee. Daca el a trecut acolo si ce spui tu cu -see import charges -e bine sa il intrebi pe el direct ce inseamna.Deci derulezi pagina in jos si undeva in stinga ai ce am spus Ask bla bla dai clik pe ala trebuie apoi sa intri in contul tau daca nu esti logat si te duce undeva unde ai mai multe pcte,sa nu stiu ce sa vezi alte intrebari bla bla, tu te duci tocmai jos si dai clik pe am uitat ce mai e acolo -contact seler- parca asa scrie si iti deschide pagina scrii ce doresti sa afli si trimiti.Dar nu scrie povesti ca aia nu-s prea curios de povesti lungi, scrii scurt si clar ce vrei sa a fli si daca e serios, in general astia din america iti raspund, spui ca esti interesat dar vrei sa stii ce inseamna chestia aia cu importu.Ce mai povesti sa vii pe TPU sa intrebi pe unu altul, sau sa intrebi romanii care cumpara de pe ebay din an in paste.De aia ai acolo pe ebay tot ce ai nevoie, tot ce vrei sa afli acolo este, nu ai nevoie de nimeni sa iti spuna nimic.Sincer aveti calculatoare, aveti internet dar ce faceti fratilor cu astea doara vorbiti pe Facebook si aia e tot? Unde te informezi cel mai clar si corect? Pai acolo de unde cumperi normal.Ok sper ca nu te superi dar oamenii trebuie sa invete, trebuie sa citeasca ce cumpara, sau de unde cumpara, asa o sa inveti sa te descurci mai bine pe viitor.

| peperonies a răspuns:

Sunt in functie de ce cumperi. de obicei iti desface pachetu la vama, se uita la ce ai in el si iti face pretul atunci.
poti sa incerci sa calculezi aici, faci procentajul si vezi cat ar fi in Romania:
http://www.dutycalculator.com/......ectronics/