| GabrieloKg a întrebat:

Salut. Pentru cei care stiu, care sunt poate pe domeniu.
Ce mai exact trebuie sa construiesti pe pamantul tau, pentru a fi nevoie de acte de construire?
Adica ce reprezinta pentru stat,, casa" si ce materiale trebuie folosite pentru a fi nevoie de aprobare?
Daca vreau sa imi constuiesc ocasa/locuina/adapost din containare si sa le mobilez, am nevoie de aprobare de la stat sau pot sa fac ce vreau fara sa imi trebuiasca acte, mai ales daca vreau sa vand sau sa inchiriez?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa imi constuiesc o,,,,, casa""""/locuina/adapost din containare"

fiind așa, o să ai probleme cu utilitățile: apă, gaz, curent

| GusticelMititel a răspuns:

Banuiesc ca nu poti inchiria ceva ce nu reprezinta o casa pentru stat.

| Nemeessis a răspuns:

Da, ai nevoie de aprobare pentru orice tip de construcție. Trebuie înscrise și la cartea funciară și peste tot, chiar și anexele sau orice vrei sa îți construiești trebuie făcut proiect (chiar și pentru containere).