| FrancezuRN a întrebat:

Salut "prieteni"! Mă bate gândul să îmi deschid o firma de construcții nu pentru a fi șef ci pentru nu a mai lucra pentru alții! Sunt satul! As dori și eu câteva detalii despre aceasta afacere câți bani ar trebui investiți, m-ar ajuta foarte mult părerile dumneavoastră mă vor încuraja, dau funda!

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sa deschizi o firma e relativ usor, sa o mentii pe profit e mai greu spre imposibil.
Sunt foarte multi factori care decid daca o afacere (mica) va functiona si va rezista in timp, sau nu:

In primul rand, calitatea serviciilor oferite, si aici ma refer ca trebuie sa gasesti cativa muncitori foarte buni, care sa stie si sa vrea sa faca treaba... buna. Si acest gen de muncitori nu il gasesti pe toate gardurile, fiindca sunt constienti de valoarea lor, si fie si-au deschis ei PFA, fie lucreaza deja pentru firme mai mari. Ca sa atragi astfel de muncitori, trebuie sa scoti mult din buzunar, deci, investitie mare inca de la inceput.
Daca angajezi 3 muncitori sa zicem, trebuie sa socotesti ca investitie initiala plata lor (salariul brut) pentru cel putin 4-5 luni.
Si sa-ti iei gandul ca in primele 3 luni castigi ceva si pentru tine, deci va fi ca si cum ai lucra pe gratis.

In al doilea rand, reclama. Nimeni nu risca sa angajeze pentru o constructie mai serioasa pe cineva nou, neavand in portofoliu alte lucrari finalizate.
Am patit o faza de genul cu un zidar in trecut. L-am contractat sa ne tencuiasca 2 camere, si un unchi l-a tocmit sa ii tencuiasca toata casa la exterior. Il intrebam ce case a mai facut, la cine a mai lucrat in oraselul vecin, caci de acolo era, la care el: Pai da, hai sa vezi ce casa a facut tata la cutare! laughing Pai vreau sa vad ce poti face tu, nu tac-tu!

Ajunge reclama gratuita pentru inceput, pe FB si in ziarul local, insa e nevoie de anunturi realiste, care sa nu denatureze realitatea. If you know what I mean.

Mai ai nevoie de cel putin o masina gen VW Transporter (+ de preferat remorca)... si unelte + inclusiv unele de rezerva.
O cifra aproximativa pentru unelte si masina, ar fi undeva la 11-12 mii euro pentru inceput.

Nu ca as vrea sa te descurajez, dar cunosc personal 2 persoane care au avut firma, s-au ocupat cat de cat de ea, si tot nu le-a mers. Nu faceau profit, aveau putine contracte, si au ajuns sa le inchida dupa 3-4 ani.

| FrancezuRN explică (pentru NLS):

Eu am câteva relații undeva unde într-un șantier de vreo 30_40 de blocuri și mă gândeam să deschid firma sa fac echipa și să îi bag acolo la exterioare