| Teo026 a întrebat:

Salut, problema sa il felul urmator:
Am avut un telefon la vanzare, m-a contactat cineva si i-am spus ca il trimit prin posta. Totul perfect pana acum
Am facut coletul, am pus telefonul, castile, incarcatorul si o baterie de rezerva, asta am scris in anunt ca ofer pe langa telefon. Telefonul l-am bagat in colet deschis.
Dupa 2 zile a ajuns coletul la cumparator si mi-a spus ca telefonul nu e functional, ca a fost cu el la un service gsm si aia i-au spus ca nu are ce sa faca cu el etc.
In anuntul de pe internet, cu telefonul, sunt poze cu telefonul functional, dar totusi el spune ca l-a deschis de fata cu cei de la posta si ca telefonul nu functioneaza. M-a amenintat ca imi face dosar penal si ma da in judecata.
Cum pot demonstra ca telefonul functiona perfect?
Ajutor! URGENT.
Am mai vandut telefoane, dar n-am avut probleme de genul asta. La politie am cazierul curat, n-as vrea sa il "murdaresc" din cauza lui.
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Preafericitul555 a răspuns:

Daca e sa fi stricat cei de la posta ei trebuie sa suporte daunele dar daca nu trebuie sa ai minim 3 martori care sa fi fost cu tine cand ai dat coletu sau cand te duceai sa-l dai...
daca e sal fi stricat el nu iti fie frica daca ai zis ca s-a dus cu el la gsm inseamna ca aia lau desfacut si i-au luat ceva daca ai dovada cum ca el ti-a spus ca s-a dus cu el la gms nu are ce sa-ti faca!

| Teo026 explică (pentru Preafericitul555):

Nu, a spus ca, coletul a ajuns la el fara sa fie calcat in picioare, turtit etc. El a spus ca are nu stiu ce componenta rupta prin el, de asta nu se aprinde. Cum pot demonstra ca el sau cei de la gsm au rupt acea componenta?

| Preafericitul555 a răspuns (pentru Teo026):

Simplu daca el ti-a trimis printr-un email ca a fost la gsm cu telefonul este cea mai buna dovada! daca nu vezi si tu cum faci ca asta e cam incurcata treaba dar nu cred ca are el ce sa-ti faca! si in primul rand daca e sa fie ceva cu politie etc o sal intrebe " de ce ai fost cu telefonul la gsm sal desfaca! trebuia sa-i spui direct lui ca nu merge" deci el trebuia sa-ti spuna ca nu merge ceva la el!
daca e sa fie ceva el cade de prost! ca el trebuia sa te anunte de cum a vazut ca telefonul nu merge! si sa te sune sau sa iti trimita un email nu sa se duca cu el la gsm sal desfaca si aia ca asa am facut si eu nu mai imi mergea la telefon microfonu si l-am dat la gsm sa-l faca si milau dat cu firele de la microfon rupte si de la difuzor!
nu le-am facut plangere sau ceva genu poate or fi gresit si ei!
stiu ca am cazut de prost dar asta e se mai intampla cu ce ma incalzeste pe mine faptul cai fac aluia rost de o amenda!?

4 răspunsuri:
| MotanulFelix a răspuns:

Cred ca juridic problema se pune - cum poate demonstra cumparatorul ca a primit ceva defect si ca nu l-a stricat chiar el? In plus, daca s-a stricat in timpul expedierii cei de la Posta ar trebui sa suporte dauna prin asigurarea coletului. Si daca ai un martor care sa afirme ca telefonul functiona nu vad de ce iti faci probleme.

| Juhabach a răspuns:

Un martor din partea ta, face cat 3 martori din partea lui.Problema este ca in astfel de cazuri, e dificil chiar si pentru politie...nu prea are ce sa iti faca...Sa iti faca dosar, e nevoie de un proces, dovezi...parerea mea..este sa il lasi sa se spele pe cap cu telefonul si tu sa iti vezi linistit de viata