| Winn a întrebat:

Salut. Recent am primit un teren destul de mare, undeva la munte, priveliște destul de frumoasa, loc drept. Am vrea să îmi fac acolo o pensiune sau loc de relaxare. Am o casa mica, veche pe respectivul teren, dar vreau ceva mai mare. Întrebarea mea este, cum se procedează? Se pot accesa fonduri europene? Sau ceva finanțare prin bănci sau altfel de surse? Din câte am auzit, parcă se puteau accesa fonduri europene pentru pensiunii in mediul rural.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine vinde terenul ca nu o sa ai bani sa faci pensiune, si sa te imprumuti la banca nu este solutia ideala cand sau scumpit toate si dobînzile percepute de bănci sunt enorme, ramîi si fara bani si fara teren daca faci credit bancar, banca i ti ia tot daca nu platesti ratele si creditul la timp, asa il vinzi si ai bani in buzunar, restul sunt vise ce vrei tu nu se potriveste deloc cu realitatea, sau scumpit mult materialele de constructii cei care i ti fac pensiunea vor o caruță de bani

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa fie intr-o zona frecventabila, sa ai drum de acces si loc de parcare. Apoi trebuie sa ai bani. Ministrul Agriculturii, Adrian Oros - PNL, a eliminat pensiunile din fondurile europene pentru ca multi le transformau in cae de locuit. Au ramas doar fonduri pentru pensiuni existente, pentru reabilitare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Undeva la munte, dacă nu e zonă turistică nu vine lumea la pensiunea ta. Băncile nu împrumută banii cum crezi tu pe proiecte. Pentru accesare de fonduri europene scrii pe Google - fonduri europene 2022 și afli condițiile.

| oanaro a răspuns:

Iti recomand sa iei legatura cu - https://expertfinantare.ro
Sunt sinceri si seriosi. Iti vor spune din prima daca te incadrezi.