| Ghebriel123 a întrebat:

Salut! Recent mi-am introdus datele cardului pe un site de tp phishing(olx).Am pus toate datele dar dupa un timp imi scria ca trebuie sa am cel putin 500 de lei in cont. Apoi am dat cancel si am reintrodus datele. Am stat si am cautat pe internet si mi-am dat seama ca este o scamatorie asa ca am iesit in timp ce scria wait.Mentionez ca am card la BT iar "cumparatorul' tot insista sa alimentez cardul cu 500 de lei. Este vreo sansa ca datele cardului sa fi ajuns la acesta? Am setat ca toate tranzactiile sa fie limitate la 0. Ar trebui sa-l blochez? MERSI ANTICIPAT

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

OLX nu este un site de tip phishing! Un om a incercat sa te pacaleasca si faptul ca tu nu stii nici atat ca nu se dau datele cardului, unor persoane, este altceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Blochează cardul cât mai repede. E compromis.

Niciodată nu ți se vor cere datele de pe card pentru a îți vira bani.

| Mosotti a răspuns:

Cand cineva cumpara de la tine, dai doar contul ca sa-ti dea banii in cont, nu dai datele cardului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altu?!
Exista o sansa si doar tastand detele pe website sa le obtina. Sansele sunt destul de mici, dar exista asa ca cel mai indicat ar fi sa blochezi cardul si sa ceri unul nou, cu atat mai mult cu cat ai dat trimitere.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Pentru liniștea și siguranța ta, cel mai bine ar fi să blochezi cardul și să mergi la bancă să ceri unul nou. Iar pe viitor să ai grijă pe ce site-uri îți introduci datele bancare.

| SuperCoolDude a răspuns:

Cel mai bine verifici linkul inainte sa te bagi in combinatii din-astea. Iar dacă ti se solicita un minim, atunci e clar ca la mijlocul este un furt. Ce site autorizat iti pune conditii ca tu sa ai 500lei disponibili laughing? Nu ti se pare ca bate la ochi?
Doar revolut cere bani, dar asta e pentru un scol util, pentru activarea cardului. Trebuie sa fii atent, sa ai un simț asupra site-ului de internet pe care esti. sa stii cam ce linkuri sa apesj click si ce sa eviti. Eu o numesc "intuitie digitala".

Parerea mea e ca ar trebui sa ti-l schimbi si cel mai bine suni la banca, la call center sa le povestești intamplarea. Ei te vor ajuta cu informații practice de securitate.
Eu am patit ca un "prieten" sa ma fure. Mi-a luat cardul cand dormeam si a luat de pe card date cu care a facut tranzactii prin online banking.
Dintr-o simpla intamplare am aflat. tot aveam impresia ca imi raman putini bani si am sunat la banca.
Mi s-a zis ca au fost făcute niste tranzactii catre un cont.
Atunci mi-a picat fisa.
Apoi, am aflat si am luat extrasul de cont si l-am siluit pe respectivul sa imi dea banii, ca altfel ii fac dosar penal.
Deci ai grija la TRANZACTIILE contului tau. Acolo aflii ce se întâmplă.
Deci suna la banca si te vor ghida ei!