| iKlouD1 a întrebat:

Se merita sa cumpăr un laptop de la amanet?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Depinde. Cateodata merita iar cateodata nu. In general cand duci la amanet un laptop sau telefon il verifica din cap pana in picioare. Daca vrei neaparat sa iei un laptop de la amanet asigurate ca nu are nici un defect si sa fie un model mai nou. Nu are rost sa dai niste bani aiurea pe o vechitura.
Poti opta si pentru un laptop nou pe care sa il iei in rate sau mai astepti un timp, mai faci economii si iti iei unul nou.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu merita (Se merita - e gresit). Mai bine cumperi dintr-un magazin (second hand). Acolo se da si garantie: http://bit.ly/2E5GIoJ
si etc: http://bit.ly/2E7ztwo

| NLS a răspuns:

Depinde de pret si de specificatii.
De regula, daca cei de la amanet l-au acceptat ca gaj, nu poate fi defect.
Insa foarte posibil daca nu te pricepi, sa iei teapa vietii.
Sa zicem ca e laptop de vreo 3 ani si ceva, ramas deja fara garantie.
Ei au platit pentru el 1400 lei si ti-l vand tie cu 1650, in timp ce in magazin ai gasi un modelidentic ca specificatii, cu garantie, la 1900.

| PainTech a răspuns:

Depinde... dar in majoritatea cazurilor amanetul le vinde de parca ar fi noi ( pret aproape intreg ).

| gothicbat a răspuns:

Nu, mai bine strângi bani și-ți cumperi unul decent.

| Mt34 a răspuns:

Nu

| valen71n a răspuns:

Nu e de respins din start ideea de a cumpara de la amanet, se pot gasi si lucruri bune. Bineinteles necesita putina cunostinta despre acel produs, si cu putina negociere se poate ajunge la o afacere buna.