| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Se pricepe cineva în domeniul bancar, mai exact în cel al ratelor? Am făcut un împrumut în anul 2017, mai exact suma de 12.000 lei, pe o perioada de 5 ani. Cu tot cu dobânda plătesc 15.000 lei. Mai am de dat 5000 lei și as vrea sa ii plătesc pe toți sa scap, oare îmi va mai da ceva înapoi din dobânda dacă plătesc cu 2 ani mai devreme? Mulțumesc celor care răspund!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa ti se restituie dobanda platita, doar ca vei plati mai putina dobanda pentru ultima suma restituita decat ai fi platit pana la terminarea imprumutului.

| Wr3nch a răspuns:

Inapoi din dobanda nu, dar la rambursare anticipata se scade din suma ramasa dobanda si comisionul de administrare, daca e cazul. Deci probabil vei da mai putin de 5000, dar e greu de zis fara sa stim rata dobanzii si alte detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inapoi nu are ce sa iti dea, dar nu mai platesti dobanda pentru acei bani pentru urmatorii 2 ani cu mar trebui.