| SorinSelaru a întrebat:

Salut, sfaturi pentru jobul de barman?
Am 17 ani și la liceu sunt pe profilul turism și alimentație dar plănuiesc ca după ce termin 12 clase sau chiar puțin mai devreme să iau cursuri de barman.
Îmi place să lucrez cu oamenii și am avut un job ca vânzător la un fel de mini beach bar care implica comunicarea cu destul de mulți clienți pe zi și chiar îmi făcea plăcere, nu am avut probleme și am fost lăudat pentru munca mea de clienți cât și de către angajator, deci nu cred că o să îmi fie greu să mă adaptez.
Nelămuririle mele sunt:

-am nevoie de bac sau m-ar ajuta? Nu prea am șanse/dorința să îl iau.

-cât de ușor îți găsești de muncă și cât de stabil e jobul.

-e o meserie bună pe termen lung?

Vă rog să mă ajutați și cu sfaturi sau păreri.

Răspuns Câştigător
| Tobias78 a răspuns:

Bine de ştiut:
a) nu ai nevoie de bac...pentru postul de barman;
b) e o meserie căutată;
c) e o meserie bună pe termen lung;
d) ţi-ar prinde bine şi un curs( gratuit) de lucrător comercial.

2 răspunsuri:
| Tobias78 a răspuns:

Mulţumesc, pentru fundiţă!

| Geomire a răspuns:

E un job bun, nu ai nevoie de bac pentru asa ceva, poate un curs de bartender, găsești destul de repede, dar eu zic ca mai bine pleci in strainatate pentru ca se câștigă foarte bine, daca înveți si esti bun.