| DenissNicuu a întrebat:

Salut, știe cineva în România o bancă ce acceptă să încaseze cecuri? Sau cum aș putea să le încasez în România? Am fost la majoritatea băncilor cunoscute și au spus că nu mai încasează, cecurile sunt din Italia și cu perioada asta cu coronavirus nu mai pot pleca înapoi în Italia să le scot și chiar aș avea nevoie să le decontez, mulțumesc dau fundă!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cu firmele care le-au emis.
Poti sa le trimiti contul si in e-mail, dupa ce l-au indicat.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cecurile trebuie verificate inainte de incasare.
In aceste timpuri de pandemie, majoritatea angajatilor bancilor sunt trimisi acasa, deci nu se pot ocupa de verificari interbancare.
Daca ai nevoie de bani, vorbeste cu cel care a emis cec-urile, sa le anuleze si sa faca transfer bancar intr-un cont indicat de tine.

| DenissNicuu explică (pentru Bula):

Se poate așa ceva? Trebuie să vorbesc cu firma unde am lucrat sau băncile care le-au emis? Sunt 3 cecuri, 2 de aceași bancă și unul de alta bancă, cu cine trebuie să vorbesc?

| Bula a răspuns (pentru DenissNicuu):

Cu firmele care le-au emis.
Poti sa le trimiti contul si in e-mail, dupa ce l-au indicat.

| Violleta2022 a răspuns:

Cecurile se pot incasa doar de catre banca ta, unde ai cont bancar.

| Violleta2022 a răspuns:

Totusi, in ziua de azi nu mai folosete nimeni cec-uri, tu de ce accepti?

| DenissNicuu explică (pentru Violleta2022):

Nu eu am vrut cecuri, a fost singura opțiune cecurile. Am cont la BCR de ani de zile și mi-au zis clar că nu acceptă cecuri. Am să încerc să le anulez cumva și să cer transfer direct în cont. Mulțumesc oricum

| Digikey a răspuns:

Ai cont la o banca serioasa in Romania?

| DenissNicuu explică (pentru Digikey):

La BCR, doar că mi s-a spus clar de către ei că nu acceptă cecuri, având cont la ei de ani de zile.