| Alverto a întrebat:

Salut, știți că mai nou s-a adoptat noua lege - daca nu ai adeverință pe propria răspundere, primești amendă de până la 3.000 de lei. Dar unde se duc acești bani, in buzunarul celor care conduc sau la nevoiași etc, care e scopul acestei amenzi? Este una dintre cele mai proaste legi adoptate de români. Unde se duc mai exact banii din amenzi?

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Nu este adeverinta ci declaratie.
2. Instare de urgenta, stare de razboi sau stare de necesitate se inaspresc legile. Si in alte tari este la fel. De ce crezi tu (si altii la fel) ca sunteti mai destepti si ati inventat apa calda? Ia citeste in Italia: https://bit.ly/33ZHHSh
3. Banii din amenzi se duc in Bugetul local si sunt folositi pentru cheltuielile ocazionate de aceste activitati facute de angajatii primariei: activitati sociale (transportul alimentelor si medicamentelor, dezinfectare, masti, costume de protectie, cazarea celor carantinati, etc).

suntserios
| suntserios a răspuns:

E amuzant cum iti dai tu cu parerea ca e una din cele mai proste legi dar nici macar nu stii cum functioneaza o amenda si nici macare care e valoarea celei de care vorbesti.

In primul rand amenzile pentru lipsa declaratiei, ca nu e adeverinta, e de la 2.000 la 20.000 lei si nu pana la 3.000.

In al doilea rand orice amenda platita ajunge in bugetul local, fie ca e amenda pentru viteza, pentru traversat ilegal sau pentru incalcarea ordonantei militare.
Nu ii platesti amenda nici lui Orban, nici lui Iohnnis si nici politistului care iti scrie procesul verbal ci o achiti catre bugetul de stat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Care e mentalitatea romanului? Sa nu respecte niste reguli impuse intr-un stat in timpul statii de urgenta?

Ia si te informeaza putin legat de amenda, si da, maximul amenzii poate ajunge la 20.000. Mi se pare o suma rezonabila atunci cand incalci o ordonanta militara pentru ca cu.rul tau vrea sa se plimbe pe strada.

| Alverto explică (pentru suntserios):

Exact despre ce vorbeam, panica omoară oameni mai repede decât virusul in sine, stimate domn unde am precizat că eu ies afara?

| suntserios a răspuns (pentru Alverto):

Cine a murit de panica pana acum?
ca de virus vreo 40.000 oameni

| Alverto explică (pentru suntserios):

Aha, bine frate lasă, așa e cum spui tu :/ Știi și tu cum este "inteligentul cedează primul"

| Justme32 a răspuns:

Asigură alimentarea armatei polițiști, jandarmi, echipamente... Asigură că în timp ce noi stăm ca fraierii în casă, ei pot sta cât mai mult timp pe străzi goale

| suntserios a răspuns (pentru Justme32):

Da poti sa iesi afara, care e baiul daca de siguranta ta si a celor din jur nu iti pasa?

| Adry05 a răspuns (pentru Justme32):

Cu siguranță se distrează genial să stea pe străzi goale, de aia s-a introdus nu din cauza covid19...

| Salontanul a răspuns (pentru Justme32):

Habar n-ai dar iti dai cu parerea. Amenzile merg la bugetele locale si nu la armata, jandarmi, etc. Alea sunt platite din Bugetul central. Asa s-a dus si boul de Citu (ministrul de finante) si-a gasit acolo Bugetul administratiei centrale si Bugetul administratiei locale. Atata carte a stiut ca a spus ca PSD-ul lucreaza cu doua bugete (unul bun si unul fals). Astia care vorbesc fara sa stie se numesc (in muzica) urechisti pentru ca lucreaza dupa ureche. Macar aia aud muzica si stiu s-o cante.

| florin926481f a răspuns (pentru Adry05):

Cum poti sa zici ca se distreaza sa stea pe strazi...crezi ca ei nu ar vrea sa stea in casa, feriti de orice pericol, sa stea cu familia? Esti cam batut in cap scuza ma ca iti spun

| suntserios a răspuns (pentru florin926481f):

Tu nu prea intelegi sarcasmul, asa e?

| florin926481f a răspuns (pentru suntserios):

Scuza-ma pe mine, acum am vazut ca nu el a scris mai sus ci celalalt user...am crezut ca e acelasi

| Adry05 a răspuns (pentru florin926481f):

Sunt fată dar mersi pentru jigniri când tu ești ăla care nu înțelege cea mai simplă forma de sarcasm

| florin926481f a răspuns (pentru Adry05):

Mi am cerut scuze ca nu am vazut ca i ai raspuns celuilalt user, daca puteam sa sterg raspunsul il stergeam...deci nu e pentru tine raspunsul ala, sper ca intelegi

| Adry05 a răspuns (pentru florin926481f):

Nu-mi răspunsesei mie și nu am văzut scuzele. nu citisem mai jos.