| Banidelazero a întrebat:

Salut.
Sunt un tanar antreprenor sau mai bine zis vreau sa fiu. Sunt la primii mei pasi pe acest drum.
In legatura cu incipitul am o mare nelamurire: n-am organizate si intelese metodele, pasii si tot tacamul despre actele necesare unei afaceri.
Spre exemplu vreau sa-mi fac o covrigarie. Aleg locul ( spatiul ), il inchiriez sau cumpar ( cladire sau pamant ), iau legatura cu o firma de constructii, imi aleg dipul de afacere ( srl ) si incep depunerea de acte la institutiile in cauza ( aici e mare nelamurire; cum fac mai exact? unde ma duc prima data, ce le zic, de ce trebuie sa fac asta? etc. ). Dupa aceste etape pe care, confrom celor enuntate, nu le inteleg, restul drumului nu pare foarte dificil.
In acest capitol nu ma refer la stiudiu de piata, plan de afaceri, capital etc. Covrigaria a fost un banal exemplu pentru a fi mai explicit in exprimarea nelamuririi mele.
No eu am citit cam tot ce am prins despre infiintarea in acte a unei firme., dar n-am inteles mare lucru si aici sper ca ma puteti ajuta.
Multumesc cu anticipatie.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primul pas este sa mergi la Oficiul Registrului Comertului, pentru rezervarea denumirii firmei. Pe langa aceasta aici te pot ajuta cu actele (actul constitutiv si avize) si iti vor spune tot de ce ai nevoie pentru afacerea pe care vrei s-o demarezi.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

De ce sa cumperi? Daca nu merge? Pierzi de rupi.SE INCHIRIAZA.
Cel mai bun studiu de piata:spioneaza alte firme laughing vb cu cei care au municit sau muncesc la firmele concurente, vezi de la distanta cate persoane cumpara de la "covrigaria" respectiva...

| Alexandra4500 a răspuns:

Iti dau un sfat din orele de economie din liceu, trebuie sa ai un plan de afaceri bine stabilit si sa te tii de el. Bafta!