| AndyDanger a întrebat:

Tocmai ce mi-am facut un card la BRD. Acum, eu vreau sa cumpar online, dau la modalitatea mastercard, pentru ca asa am pe card si scriu numarul cardului ( 16 cifre ). Si imi zice ca nu este valid, desi am pus niste bani pe el. Stie cineva de ce? Multumesc anticipat si dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si eu am acelasi tip de card de la BCR.
Nu stiu cum este la BRD dar la BCR trebuie sa activezi cardul, facand orice operatie la un bancomat al bancii, poate asa este si la BRD. Daca este asa si la BRD atunci trebuie sa-l activezi. In orice caz intreaba la BRD, ei o sa-ti dea raspunsul corect si sigur.

2 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

L-ai activat? Cardurile se acivează la prima operațiune la care e folosit PIN-ul, adică fie la bancomat, fie la comercianți. Când plătești online, de obicei, primești un cod pe telefon, nu se folosește PIN-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai bifat credit in loc de debit. credit card / debit card.