| And200G5 a întrebat:

Am 14 ani fara cateva zile si imi doresc foarte mult sa vad cum e sa castigi propriii tai bani si sunt curios daca pe cei castigati de mine ii voi aprecia mai mult decat pe cei dati de parinti.
NU imi doresc sa ma las de scoala in nici un caz! Treaba asta cu "angajatul" vreau sa o fac doar pe perioada vacantei de vara.
Din pacate nu am vecini cu caini pentru a le putea plimba cainele in schimbul unei sume modice de bani...
Ma bate gandul sa incerc sa lucrez la glovo cu bicicleta deoarece se imbina bine cu pasiunea mea pentru mers cu bicicleta dar nu stiu daca se poate avand in vedere varsta...din cate stiu se poate dar iti trebuie o dovada ca esti elev sau student ( in cazul meu carnetul de note ).
Ma puteti ajuta va rog mult de tot cu niste idei?

Răspuns Câştigător
| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Ai putea incerc la Glovo, Uber Eats, Food Panda, KFC, McDonald's, cafenele, brutarii.

Locuri de munca sunt destule, forta de munca lipseste.

Si da, se poate sa nu te ia, deoarece majoritate iau de la minim 16 ani, dar incercarea moarte n-are se spune.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu poti munci de la vârsta asta si iti trebuie acordul părinților dacă ai până în 18 ani.

| Ineys a răspuns:

Nu o sa-i apreciezi, crede-ma. Doar pentru ca ai banii tai nu inseamna ca-i apreciezi mai mult decat pe unii primiti de undeva.

Banii se apreciaza atunci cand esti suficient de matur si ai o gandire formata sanatos, trecuta prin anumite experiente in care ai avut nevoie de niste bani si... nu i-ai avut. Abia atunci o sa incepi sa apreciezi banii si sa-ti dai seama cat de importanti sunt si cat de important e sa nu-i arunci in stanga si-n dreapta imediat ce-i ai in mana.

Normal ca vorbesc eu, care deja stiu pe ce-o sa sparg urmatorul salariu ( complet ) imediat ce intra-n card. smug

| Crackman a răspuns:

Pliante, call center, ajutor de ospatar.

| Bozgi200 a răspuns:

Mai așteaptă încă un an, de la 15 ani te poți angaja legal, cu contract (bine înțeles nu că și un adult). Eu am 17 ani, iar anul trecut când am primit primul meu salariu am fost extrem de bucuros, atât trag de ei că și acum mai am jumate? E o experiență frumoasă, sa vezi rodul muncii tale și cât de greu se câștigă banii.O sa înveți cum sa ii administrezi mai bine.