| VasileAmadon a întrebat:

Am 18 ani. Luna asta voi merge în Anglia pentru primadata sa lucrez in bucătărie ca și bucătar, toți din bucătărie sunt romani, restaurantul e deținut de nașă-mea. Am cazare la ei acasă, mâncare asigurata de ei, salariu de 1500 lire pot sta cat vreau.
Problema e că, mi-e frica de drumul cu avionul până acolo si de necunoscut, n-am fost niciodată în alta tara si in bucatarie ma gandesc ca trebuie să gătești pe foc automat. Am terminat profesionala pe profilul: de bucătar.
Nu stiu ce sa fac, m-as răzgândi, sa nu merg, nu sunt obisnuit m-a luat prea din start, voi ce spuneți?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice inceput are frica. Daca erai pe tir cu plecare din Austria spre Germania la 3 firme sa descarci prima oara vedeai cum curgeau apele pe tine. Asa am inceput eu si acum o duc bine in acelasi domeniu dar dorm acasa in fiecare noapte si lucrez mai putin

| darrio2007 a răspuns:

Ai sa cureti cartofi si ai sa speli vase la greu. Crezi ca te asteapta cu flori? Vei fi doar o mana de lucru in plus. In strainatate sa nu te astepti sa te tina neamurile in brate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu mi e frica nu faci nimic in viata. Iar sansa ta e maxima, sunt altii care dorm prin parcuri sa aiba o ocazie ca asta in Anglia

| sierra1 a răspuns:

Ia fă un calcul: 1500 lire x 5, 5 lei cât rezultă? Este că sună bine?

| FreddieM a răspuns (pentru sierra1):

Nu ia banii astia fratioare, mai ales la prima experienta, mai are de batut ceva drum pana acolo. Dar oricum iese bine.

| sierra1 a răspuns (pentru FreddieM):

De ce să nu-l credem?

| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE sa incepi viata odata si odata
daca iti e doar frica nu o sa faci nimic, NICAIERI

cat despre zborul cu avionul, avioanele sunt mai sigure decat trenurile si mult mai sigure decat masinile
bea multa apa (umiditate redusa in aerul reciclat din avion)
si ia medicamente de rau de miscare, cum ar fi cocculine (care nu are efecte secundare, si se poate lua fara apa, pentru ca se mesteca) asa ca tine o folie in buzunar, sa ai la indemana

| FreddieM a răspuns:

Care-i spaima frate? Si cei mai smecheri specialisti au avut un start la fel ca si tine, ce mai spui de cei care n-au stiut nimic sa faca si acum merg inainte fara teama. Necunoscutul iti creeaza putin stres dar crede-ma, e temporar, te vei acomoda rapid cu noul scenariu. Chiar daca pleci de la zero, ai avantajul pregatirii tale care te va ajuta enorm si rapid in cresterea ta profesionala. Anglia e un fel de tarâm al tuturor posibilitatilor, daca esti bun, nu vei ramane naresplatit. Eu zic sa nu ratezi ocazia, poate la inceput nu vei lua in mana banii astia, dar ce e peste o mie sunt bani buni pentru inceput, considerand ca nu mai ai cheltuieli esentiale. As fi curios in ce oras e situat restaurantul, mersi. Mult succes si as putea sa-ti ofer in privat niste informatii suplimentare despre emigratia in Anglia daca te intereseaza.

| adryang78 a răspuns:

Odată și odată tot va trebui să intri în pâine, doar n-o să stai trântor, pe banii părinților. Ai o specializare, ți se oferă condiții la care visează mulți, acumulezi experiență, iei contact cu altă civilizație, îți lărgești orizonturile, ești încă tânăr, fără obligații (soție, copii)... Deci ai toate atuurile în mâna ta. Ar fi o prostie să ratezi șansa asta.
În privința avionului, poți ajunge în Anglia și cu autocarul, dar statistic vorbind tot pe șosele sunt cele mai multe accidente. De câte ori ai auzit că s-a prăbușit un avion de pasageri și de câte ori că s-a răsturnat un microbuz sau autocar?
Eu am fost, tot în Anglia, cu avionul, și nu e rău deloc. Sfatul meu este să alegi British Airways sau Airlines, nu mai rețin exact, în orice caz nu de-astea low-cost gen Wizzair sau BlueAir.
Dar dacă nu vrei cu avionul, mergi cu autocarul. Vei trece în Anglia cu bacul, este foarte frumos.
Sfatul meu este să nu ratezi șansa și să intri în rândul oamenilor maturi.
Succes!

| Psihiatruldeserviciu a răspuns:

Stai linistit, frica de necunoscut este ceva absolut normal. Nu poti sa fii obisnuit cu ceva ce nu ai mai facut.
In legatura cu zborul, nu ai de ce sa te temi. Este printre cele mai sigure metode de transport (mult mai sigura decat mersul cu masina), si plus de asta, poate fi o senzatie misto sa vezi pamantul de departe si norii de deasupra.
In legatura cu jobul, ti-ai ales o profesie dificila, dar plina de satisfactie. Si eu am lucrat cateva luni ca bucatar in SUA, si a fost o experienta minunata. La inceput a fost foarte greu, si probabil o sa iti fie si tie, dar dupa ce te obisnuiesti, e o meserie care iti da satisfactie si posibilitate sa devii din ce in ce mai bun. O bucatarie de restaurant functioneaza ca un mecanism, in care fiecare rotita este necesara pentru total, iar faptul de a fi rotita aia, te face sa te simti bine. Odata ce o sa iti intri in mana, o sa iti dea mandrie si faptul ca alti oameni vin la restaurant si platesc pentru a manca preparatele facute de tine.
Alegerea este a ta, dar dupa parerea mea experienta asta iti poate deschide multe orizonturi, de la posibilitatea de a-ti dezvolta meseria si pasiunea, la posibilitatea dea vedea o tara si o cultura straina. Nu poti sa stii de pe acum cum o sa te descurci, dar ai multe de castigat din experienta, si nu prea multe de pierdut. Pe cand daca nu incerci, nu castigi niciodata. De obicei, cea mai buna metoda de a trece peste o frica, este sa o infrunti. Succes!