| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU!

Am auzit si eu un zvon... cum ca bancnota de 500 euro va fi scoasa din circulatie in anul aceasta, 2018. Ei, bine, eu am cateva tinute la ciorap si vreau sa stiu daca trebuie sa le schimb cat de curand, sau ele raman valabile indefinit pe piata, doar ca nu vor mai fi produse altele noi? Cine poate sa ma informeze corect, sa nu ma caiesc mai incolo?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

"€500 banknote remains legal tender and will always retain its value."
"Bancnota de 500 EUR rămâne mijlocul legal de plată și își va păstra întotdeauna valoarea"
https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2016/html/pr160504.en.html

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se scot: http://bit.ly/2FHixPk

| Itanul a răspuns (pentru Salontanul):

Din titlu: "Potrivit unui comunicat al băncii, cea mai mare bancnotă euro va mai putea fi folosită doar anul aceasta."
Undeva este o contradictie.

| anonim_4396 explică (pentru Itanul):

Adevarat. Am dat de site-ul ce mi l-a trimis Salontanul inainte sa pun intrebarea pe TPU, tocmai din acest motiv am ajuns si pe TPU. Nu am gasit un site care sa spuna concret destinul bancnotei de 500 euro.

| Salontanul a răspuns (pentru Itanul):

Însă chiar şi în conformitate cu planul aflat în discuţie, bancnotele de 500 de euro vor rămâne în circulaţie timp de mai mulţi ani, putând fi utilizate în continuare la plată şi de asemenea vor putea fi răscumpărate la ghişeele băncilor centrale după ce nu vor mai fi tipărite.

| Itanul a răspuns:

Bancnotele se reinoiesc periodic si se retrag cele vechi. Nu raman permanent pe piata. Dar exista o perioada "de gratie". Intereseaza-te exact ce serii se retrag (din ce an) si eventual schimba-le undeva.

| anonim_4396 explică (pentru Itanul):

Ma duce gandul sa deschid un depozit la termen in valuta si sa-i depun acolo pe un an de zile, sa imi iau grija asta de pe cap. Multumesc pentru informatie.

| Itanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai bine.

| Ion976 a răspuns (pentru Itanul):

Nu se mai emit altele noi. Dar cele existente deja în circulație își vor păstra întotdeauna valoarea din câte am înțeles și eu. Pot fi folosite la plata, și orice casa de schimb valutar sau banca se schimba fără nicio problema. Atâta tot ca nu se mai produc altele noi.