| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am facut azi un cont de paypal (am eu nevoie pentru ceva doar ca trebuie sa fie verificat) si vreau sa il verific acum cu buletinul. Paypal am mai avut conturi mai demult dar nu le-am vefificat cand cerea buletinul faceam altul. Pe asta vreau sa il verific acum (nu sa astept cateva zile pana sa imi trimita ei cererea. Nu am timp pentru formalitati din astea sa astept). Nu se poate sa il verific eu de acum inainte sa imi ceara ei?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu ai ce sa verifici! Paypalul te verifica pe tine, de aceea ti se cer datele tale personale si legale, asa cum le ai in actul de identitate.
Apoi trebuie sa legi contul bancar sau credit cardul si sa permiti accesul lui paypal sa ti-l verifici, intrand in banca ta si luand $2 pe care dupa verificare, ti-i returneaza ai abia atunci ti se comunica ca ai cont activ si esti eligibil sa poti face tranzactii.
Din pacate, un cont nou dureaza cel putin 1 saptamana sa fie facut pentru ca sunt anumiti pasi pe care paypal ti-i cere, anumite coduri care apar in extrasul de cont bancar, samd.
Ce vrei tu nu peste noapte nu este posibil, fiind necesare completarea unor pasi stricti ca ei sa-ti permita sa le folosesti platforma, fiindca altfel nu le pasa si te blocheaza, nemaiputand sa-ti mai faci alt cont vreodata.
Mai este o conditie obligatorie si eliminatorie: ai 18 ani impliniti? Fiindca ei verifica acest lucru si daca nu-i ai, te vor bloca.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai si daca spre exemplu ei cand vor vrea sa ma verifice pun buletinul dar nu pun cardul de debit ( primesc bani prin paypal dar vreau sa ii strang acolo ma rog nu intru in detalii. ). Si am inteles ca paypal face retrageridoar pe cardurile visa. Eu am un card mastercard de debit. Deci sa inteleg ca singura modalitate sa retrag banii ar fi sa ii retrag pe contul bancar ( si da stiu ca sr ia 2$ pe retragere comision indiferent ca e retragere pe card sau in cazul meu retragere pe iban direct in cont )

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Au trecut deja cateva zile ( aproape o saptamana ) si deja nu mi-au cerut sa fac poza la buletin

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi apare in notificarile paypal ceva cu sa imi confirm informatiile si e trecut cica la urgent. Daca dau acolo zice:,, Ne pare rau. Se pare ca am intampinat o problema " si tot asa e de cateva zile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Razvan1000):

Ti-am mai spus ca nu-ti verifica acum buletinul, ci contul bancar legat de paypal din care vor trage $2 si iti trimit un cod de 4 cifre in extarsul de cont bancar, cod pe acre tu trebuei sa-l pui in pyapal mai tarziu, cand iti trimit ei acel link. Dupa ce se face aceasta dubla verificare, paypalul iti da cei $2 inapoi, direct in cont.

DOAR cand numele si datele tale din contul de Paypal NU corespund cu cele ale contului bancar, atunci ti se cere identificare cu buletinul.

Constat ca nu vrei sa-ti pui datele bancare in paypal sau cardul de debit ori credit... Ei bine, atunci nu ai cum sa folosesti paypalul, pentru ca asta este o conditie obligatorie si eliminatorie.
Fara cont bancar in bancar nu se poate trece la apsul urmator sa se afca verificarea si sa ti se eprmita folosirea contului paypal. Nu-ti fa probleme, Paypalul este 100%!
Am 4 conturi de paypal (unul personal si 3 ale firmelor cu care lucerz) si folosesc Paypalul de peste 10 ani si absolut niciodata nu am avut probleme cu contul bancar sau credit cardurile, ori cu bani furati din ele.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai si poate eu ni doresc sa pun acum contul bancar. Il pus peste ceva timp ( primesc bani paypal si vreau sa ii economisesc direct acolo)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Razvan1000):

Tu tot nu intelegi nu?
FARA cont bancar NU ti se poate termina contul paypal! Adica nu se trece la finalizarea lui si nu-l poti folosii deloc!

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am mai avut mai demult si am putut folosi is scop de trimitere plati. Dar oricum eu nu voi vrea sa il folosesc doar sa economisesc in el o perioada si dupa sa retrag

| Violleta2022 a răspuns (pentru Razvan1000):

Noile conditii cer obligatoriu sa ai cont bacar sau credit card in paypal, altel nu ti se verifica contul si nu poti sa-l folosesti, deloc!

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Mare afacerist domle, nu are el timp sa astepte. Fa unul platit si te verifica mai repede daca esti asa grabit.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu e vorba ca sunt grabit. Dar asa imi place mie cand fac un lucru sa stiu de la inceput ca e bine facut. Si da in ziua de azi timpul inseamna bani! Poate eu am nevoie urgent sa fac unele operatiuni prin paypal ( paypal pentru ca e mai sigur si comisioane mai mici ) care necesita sa fie verificat. E o diferenta majora intre a fi grabit ( asa pur si simplu ) si a fi grabit pentru un scop anume. Daca nu te pricepi nu ti-am cerut tie parerea! Eu am intrebat civilizat doar daca se poate nimic mai mult.