| RecKinul a întrebat:

Am făcut un abonament pentru o lună pe un site: sentimente.ro. Am folosit cardul pentru a plăti abonamentul. Acum după aproape 3 săptămână am constatat că mi s-a retras din cont alți bani (cca 40 lei) fără nici o explicație de către firmă ce administrează site-ul de matrimoniale. Ce pot face pentru recuperarea banilor și pentru a preîntâmpina eventuale neplăceri. Vă mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data: citeste cu atentie regulamentul site-ului.
Al doilea: considera acele bani ca platite pentru cafelute baute cu vizitatorii profilului tau. Ti se vor trage in fiecare luna automat, pana ce te dezabonezi.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

7. REGULAMENT PLATA
Dupa crearea contului, Utilizatorul va beneficia in mod gratuit pentru o perioada nedeterminata de abonament Basic care cuprinde facilitati precum vizualizarea de profiluri, posibilitatea de a vedea cine este online si trimiterea de mesaje catre membri Contact+ (membri cu abonament Premium Plus si VIP). Toate facilitatile se regasesc in site, in pagina de prezentare a abonamentelor.
Utilizatorul poate alege sa achizitioneze un abonament platit care contine facilitati suplimentare, afisate tot timpul pe site, pagina de prezentare a abonamentelor, dar la care poate renunta oricand. Pentru a retrage comanda online, Utilizatorul poate completa formularul de aici.
Sursa:https://www.sentimente.ro/termeni-si-conditii

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca este abonament, inseamna ca lunar, la o anumita data, ti se retrag banii din cont, conform cu termenii si conditiile contractului semnat cu ei, cand ti-ai facut contul.
Nu exista abonament pe o luna sa stii.
Dar, mergi inapoii si citeste TREMENII SI CONDITIILE de folosire ale site-ului si vei intelege de ce ti s-au retras banii.

| mihai69 a răspuns:

Abonamentul făcut e tine este LUNAR (adică vei fi taxat în fiecare lună), nu PENTRU o lună. Intri la tine în cont și ai opțiune de dezabonare. Suma deja debitată deja nu mai poți s-o recuperezi, aveai un contract valabil în baza căruia a fost trasă.

| Niklauss a răspuns:

Pai nu poti face nimic sa recuperezi banii, politica tuturor e "fără bani inapoi" si mai bine ai închide contul ca site-u nu e bun de nimic

| RecKinul explică (pentru Niklauss):

Am protestat printr-un e-mail și am primit banii înapoi. Modalitatea de dezabonare este cam ambiguă.

| VioricaC a răspuns (pentru RecKinul):

Va rog spuneți-mi si mie cum sa procedez!