| Polinco a întrebat:

Am fost astăzi la Banca Transilvania să-mi fac un card de debit și mi-au dat o fisă care conține IBAN-ul, dar acesta este în lei. Dacă o persoană, de exemplu din Italia îmi transfera euro în contul meu care este în lei, eu o să primesc banii în lei sau euro?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Acea persoana depune banii in euro, dar tu-i primesti in contul bancar, in lei.

6 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Banii se vor converti automat în lei (la valoarea cursului de schimb interbancar)

| Colors a răspuns:

Pentru că ai un cont in lei, vei primii banii in lei. Dacă dorești și ai nevoie, poți să iți deschizi la banca și un cont in Euro, special pentru asta.

| Polinco explică (pentru Colors):

Mama e in Italia și vrea să-mi pună bani pe card. Dacă, de exemplu, îmi transfera 50 de euro, banii se vor converti în lei in contul meu, dacă contul meu este în lei?

| Colors a răspuns (pentru Polinco):

DA!

| darrio2007 a răspuns:

Ii vei scoate in lei, clar.

| mihai69 a răspuns:

IBANul e un cod; nu el este în lei, ci contul tău din bancă având acel cod.
Iar pentru transfer de bani internațional, recomand să îți faci și tu, și mama ta un card REVOLUT cu ajutorul căruia vei putea primi practic instantaneu euroii de la ea. Fără comisioane! Și dacă ai nevoie de lei, ți-i convertești singur în aplicație la un curs mai bun decât cel interbancar!