| MihaelaDart a întrebat:

Am nevoie de cateva sugestii in alegere unui nume pentru o afacere pe care vreau sa o pun pe picioare in peninsula Halkidiki, Grecia. Ca sa intelegeti, voi cumpara un microbuz de 9 locuri pentru a face excursii pentru turistii care vor veni pe timpul verii, in toata peninsula Halkidiki. Ce nume sa-i dau, as dori nume englezesti ca se adreseaza nu numai turistilor romani. Noi ne gandisem la Private Tour desi nu se limiteaza doar la excursii private, deci am eliminat asta, apoi Halkidiki Adventure, e prea lunga denumirea si la fel am zis pas si la asta. Poate voi aveti mai multe idei si as pune cap la cap si as forma un intreg sau ceva satisfacator noua. Credeti ca ma puteti ajuta cu asta? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| papuciirupti a răspuns:

Buna!
stiu si eu ceva de aici laughing. te sfatuiesc sa alegi un nume usor de memorat dar si usor de pronuntat, placut auzului si scurt, sa nu fie lung ca nu e bine. te poti juca cu cuvintele, le poti combina din mai multe 'sfere'. nu imi vine nimic acum dar iti promit ca am sa ma gandesc la asta.
aha, gandeste-te la locuri minunate de acolo si combinale, nu stiu, ceva mancaruri, festivale combina cu alte cuvinte sa fii originala e cel mai imortant.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rainbow Tours,
Horizon Riders,

Daca-mi faci un sejur-cadou cu all-inclusive, iti mai pot da ideiwinking

| MihaelaDart explică (pentru Bula):

Cand zici de all-inclusive la ce te referi? ca nu detin vreo pensiune/hotele laughing rolling on the floor... Asa se face aici pe TPU mergem la "santaj" hahahaha!?!

| Bula a răspuns (pentru MihaelaDart):

Bai, ai invatat deja zgarcenia de la greci?
laughing

O idee buna poate ridica o afacere mica (cum e a ta, cu o masinuta) intr-una mare (in turism international.
Dar asta inca n-ai invatat

| MihaelaDart explică (pentru Bula):

Nu sunt zgarcita, desi nici nu ma da banul afara sa incep o afacere si sa incep cu gratuitati. Unde as ajunge daca le-as oferi tuturor moca excursii? nicaieri! Incepem cu o investitie foarte redusa. Stim foarte bine despre turism cu ce se mananca el nu trebuie sa-mi dai lectii.

| Bula a răspuns (pentru MihaelaDart):

Totusi, reclama e sufletul comertului!
Reclama buna incepe cu FIRMA si continua cu clientii multumiti.

| MihaelaDart explică (pentru Bula):

Stai fara grija, de reclama se ocupa logodnicul meu... el e priceput si in astawinking

| Bula a răspuns (pentru MihaelaDart):

Si atunci care-i problema, daca si pentru inventarea numelui este nevoie de idei externe?

| MihaelaDart explică (pentru Bula):

Nu am spus ca este vreo problema, suntem doar in pana de idei pentru alegerea unui nume. Atat am cerut, nu mai mult.winking laughing

| Bula a răspuns (pentru MihaelaDart):

Inteleg.
Singura chestie este ca, FIRMA, cu numele, este simbolul afacerii si are caracterul cel mai hotarator.
Daca sigla si numele firmei este atractiv, suficient de exotic si usor de retinut, duce si spre activitatea afacerii, atunci sansele cresc vertiginos. Este partea vizuala a marketingului (partea invizibila este optimizarea afacerii).
happy

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Haliki Tour

| PsihoSex a răspuns (pentru PsihoSex):

Happy Tour, Happy ElTour, Best HalTour, Super HalTour. Best ElTour, Best TourHal. Best Choice Tour.

| minrest a răspuns:

Ancient Adventure Tour. Puteti integra si obiective din perioada rivalitatii Sparta-Atena, daca credeti. Sunt.