| Mivelyn a întrebat:

Salut TPU, am nevoie va rog de un sfat. Am o suma de bani in cont-ul BT si vreau sa ii scot pentru a achizitiona o masina. Cum merita mai bine, sa ii schimb direct in banca, in EURO, sau sa ii scot si pe urma sa merg la o casa de schimb?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Direct din banca îi va schimba in Euro este mai ok decat sa mergi sa i schimbi la case de schimb unde dai de samsari si te inseala la bani.

| AIexutu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dai raspunsuri gresite la fel cum respiri.Cursul la cumparare BT este 4. 9970
la Cambio SRL in Calea Mosilor este 4. 9680

la 10.000 de E inseamna o pierdere de aproape 300E.
Intelegi acum cat esti de idiot?

| darrio2007 a răspuns (pentru AIexutu):

Si care e mai avantajos, referitor la ce a scris Cristi?

| sierra1 a răspuns:

Negociază cu cumpărătorul plata in lei, undeva la jumătatea cursului vânzare-cumpărare. Așa câștigati amândoi

| mihai69 a răspuns:

Cel mai bine e să plătești cu cardul.

| Mivelyn explică (pentru mihai69):

Persoana de la care vreau sa cumpar e persoana fizica si doreste plata in EURO nu e dealer

| sweetys a răspuns:

Vezi ce oferte găsești la schimb valutar și compară cu oferta băncii și vezi unde merită să îi schimbi.

| Mivelyn explică:

Multumesc, la BT e comision 0, 8% pentru a face asa tranzactie, tocmai ce am venit de la banca, asa am ales sa scot zilnic cate 5000 ca am 0 comision la retragere. Mi-am schimbat la MacroGoup pana la urma in euro.