| AxXTM a întrebat:

Am o intrebare daca eu am o firma de distributie si iau de la producator iau acel lucru cu tva sau fara tva?

2 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca producatorul este platitor de tva, vei lua cu tva, daca nu este platitor de tva, vei lua scutit de tva. Si iti va factura produsele ca atare.
Tu, la randul tau, daca esti platitor de tva, le vei vinde cu tva, indiferent cum le cumperi.

| DarkWoolf a răspuns:

Cu TVA deoarece distriubui destinatarului cu tot cu tva. Asta in cazul in care distribuite inseaman sa duci un lucru de la o frima la un om ex eMAG si cumparator.