| robert2007 a întrebat:

Am o intrebare despre afaceri si cred ca pot gasi raspuns aici. Daca vreau sa-mi deschid propriul business, implicit propria firmă, pot in paralel sa fiu angajat si sa am practic un job sau trebuie neaparat sa demisionez inainte? In cazul cumpararii de acțiuni de la bursă, este aceeasi situatie? Rog seriozitate, cer ajutor de la cineva specializat

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă afacerea ta nu concurează cu cea la care ești angajat, poți să faci asta.
În cazul că achiziționezi acțiuni acestea sunt cotate și tranzacționate la bursă, nu le achiziționezi de la Bursă. Aici problema se pune altfel. Când cumperi acțiuni ale unei companii, devenind acționar, ai interese în afacerile acelei companii.
Dacă ai un pachet mare de acțiuni ale unei companii iar afacerea aceasta este concurentă cu aceea la care ești angajat aceasta poate fi interpretat ca lipsă de loialitate față de angajatorul tău. și să nu te mai accepte ca angajat.

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Potu sa fii chiar angajat cu 2 ore... desi parca daca erai administrator trebuia sa fie un pic diferit, ca nu te poti tu administrator angaja pe tine insuti.

Depinde si ce fel de firma e vorba. Ca parca sunt vreo 3 variante la care poti aplica cu succes. Fiecare cu subvariante (gen platitor tva, neplatitor tva, etc).

| Alverto a răspuns:

Trebuie să-ți dai demisia pentru a avea timp pentru firmă

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Poti cumpara/vinde actiuni sau obligatiuni liber, fireste.

Poti sa deti o firma in timp ce esti angajat dar nu poti fi angajat la acea firma, nici nu ai avea timpul ca sa ai grija de ea, deci e cam foarte impractic.

| MoiseTheodor a răspuns:

Salut, daca iti deschizi o firma si in acelasi timp este angajat la o alta firma, nu este nici un fel de problema, poti fii Administrator la firma ta si angajat la alta firma. Poti fii angajat la cate firme vrei tu si poti detine cate firme vrei tu, legea nu prevede o limita a contractelor de munca, atat timp cat iti platesti darile la stat. In cazul in care cumperi actiuni, trebuie neaparat sa ai o firma, pentru ca trebuie sa le treci complet pe numele tau, dar aceeasi chestie, poti fii angajat la alta firma. Un singur dezavantaj ar fi. Daca lucrezi la o firma si firma ta are acelasi domeniu, pot aparea conflicte de interes. Sper ca te am ajutat!