| Adminul000 a întrebat:

am o intrebare despre Paypal, de exemplu 1. am bagat cardul de credit pe contul de paypal se baga toti banii de pe card pe paypal sau nu are treaba?

2. de ex daca vreau sa transfer cuiva 10 euro imi ia automat de pe card si ii baga la persoana respectiva pe cont, nu? si balanta mea de paypal sa raman 0

Dau funda daca imi puteti raspunde la amandoua

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti ia nimeni $10 euro! Ar trebuii sa fie undeva la 1-2 dolari sau euro!
Mie mi-au retras $2 si in extrasul de cont mi-au dat un cod de 4 cifre, pe care, a doua zi dupa extragere, l-am reintrodus in linkul trimis de ei. Ei mi-au depositat suma retrasa de $2 inapoi in cont, si m-au anuntat oficial printr-un email, ca verificarea a fost facuta, ca sunt eligibila sa folosesc contul de Paypal si ca, contul este valid.

Paypalul nu-ti ia 10 euro sa-i depuna in contul lor de Paypal, ei iti retrag pur si simplu din contul bacar $2 euro, pentru verificare! Pe care ti-i trimit inapoi, dupa ce esti verificat!

Tu esti cel care validezi transferul catre alta persoana, nu Paypalul, ca ei nu au de unde sa stie cui si ce vrei tu sa faci cu banii.
Da, cand transferi bani si pui adresa de email catre persoana careia doresti sa-i faci tarnsfeul, ei retrag din contul tau bancar suma, dupa care o raporteaza destinatarului, ca are in contul de paypal banii aia. Din pacate, la transfer, cel care primeste banii, plateste si comisionul de transfer.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Ai avut contul bancar verificat de Paypal?
Adica: ti-au retras o suma mica si apoi ti-au depus-o la loc, dupa ce ai reintrodus codul trimis de ei in extrasul de cont?
Asta inseamna verificare facuta de Paypal si pana nu-ti spun ei ca ai contul valid, nu poti face nimic.

2. Cand faci plati catre cineva, platind cu paypalul, tu faci operatiunea acceptand sa platesti cu Paypal, iar ei iti retrag din cont, suma cat trebuie platita si o trimit catre persoana respectiva.

3. Cand primesti bani de la cineva, banii intra in contul tau de Paypal si stau in cont, cat timp il lasi tu acolo. Tu esti singurul care ii poti muta inapoi in contul de credit card sau ii poti tine in Paypal, cumparand alte lucuri cu ei.
Atentie, atunci cand primesti bani, Paypalul iti ia un comision de tranzactionare!

| Adminul000 explică (pentru Violleta2022):

De ex eu vreau sa transfer de pe un cont de paypal pe un alt cont 10 euro in contul unde vreau sa bag cardul are balanta 0 daca vreau sa transfer 10 euro dupa ma pune sa bag cardul, il bag ce se intampla imi ia 10 euro de pe card si ii da persoanei care i-am trimis, nu? sau cum

| gratargratar a răspuns:

1. Nu are treaba. Banii de pe card intra pe paypal doar la cererea ta (depose funds).
2. Nu. Pentru a transfera, trebuie mai intai sa-ti alimentezi contul de paypal. Apoi, trimiti de pe contul de paypal pe alt cont de paypal. Se poate insa si direct de pe card DOAR daca cumperi de la comercianti autorizati. In transferurile personale, trebuie mai intai sa-ti alimentezi paypal-ul.

| Adminul000 explică (pentru gratargratar):

De ex eu vreau sa transfer d epe un cont de paypal pe un alt cont 10 euro in contul unde vreau sa bag cardul are balanta 0 daca dau vreau sa transfer 10 euro dupa ma pune s abag cardul, il bag ce se intampla imi ia 10 euro de pe card si ii da persoanei care i-am trimis, nu? sau cum

| gratargratar a răspuns (pentru Adminul000):

Mai intai iti ia 10 euro de pe card si ii depune in contul de paypal. O sa-ti apara la balanta 10 euro. Apoi trimiti cei 10 euro de pe contul de paypal al tau pe contul de paypal al celeilalte persoane.

| Violleta2022 a răspuns (pentru gratargratar):

Nu-ti ia nimeni $10 euro! Ar trebuii sa fie undeva la 1-2 dolari sau euro!
Mie mi-au retras $2 si in extrasul de cont mi-au dat un cod de 4 cifre, pe care, a doua zi dupa extragere, l-am reintrodus in linkul trimis de ei. Ei mi-au depositat suma retrasa de $2 inapoi in cont, si m-au anuntat oficial printr-un email, ca verificarea a fost facuta, ca sunt eligibila sa folosesc contul de Paypal si ca, contul este valid.

Paypalul nu-ti ia 10 euro sa-i depuna in contul lor de Paypal, ei iti retrag pur si simplu din contul bacar $2 euro, pentru verificare! Pe care ti-i trimit inapoi, dupa ce esti verificat!

Tu esti cel care validezi transferul catre alta persoana, nu Paypalul, ca ei nu au de unde sa stie cui si ce vrei tu sa faci cu banii.
Da, cand transferi bani si pui adresa de email catre persoana careia doresti sa-i faci tarnsfeul, ei retrag din contul tau bancar suma, dupa care o raporteaza destinatarului, ca are in contul de paypal banii aia. Din pacate, la transfer, cel care primeste banii, plateste si comisionul de transfer.