| Jason80 a întrebat:

am o intrebare! Zilele trecute am fost la bancomat si am scos o suma de bani iar azi am verificat banii care ii mai am dar am vazut ca mi-au disparut 5 lei... dar se pare ca la fiecare tranzactie pe care o fac imi dispar mereu cate 5 lei...la fiecare tranzactie imi opreste banca comision? sau cum e cine imi explica bine funda!

Răspuns Câştigător
| ghiolbitza a răspuns:

Da, cele mai multe banci iau comision pentru interogare cont -cand vrei sa vezi cati bani ai pe card, pentru extragere bani, pentru chitanta, pentru intretinerea contului, daca scoti bani de alt bancomat, daca platesti cu cardul cand faci cumparaturi. Eu recomand ING-ul, e comission free pentru cardul student, l-am folosit si in strainatate si nu mi-a luat comision. Poti sa ceri de la banca emitenta un extras de cont sa vezi unde s-au dus banii tai.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca toate bancile iau comision pentru sumele scoase de la bancomat. Nu stiu nivelul de la fiecare banca, poti sa intrebi la banca ta ori sa te uiti pe portalul oficial, dar stiu ca la BCR este de 0, 2%, cu exceptia cardurilor Visa Student si Junior, la care este 0. Numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Depinde la ce banca ai cardul si ce contract ai cu banca respectiva. Mai degraba ai scos bani de la bancomatul altei banci, caz in care se percepe comision. Eu (si cred ca si tu) scot bani de la bancomatul bancii fara nici un comision, mi se ia comision doar daca fac verificare de cont.
Sfatul meu, cand scoti bani de la bancomat, cere chitanta si pastreaza toate chitantele. Scoate bani doar de la bancomatele bancii la care ai cardul. Intreaba persoana care se ocupa de carduri despre comisioanele care se percep la tranzactiile pe card.

| Ukraineanu a răspuns:

Exact, cand scoti banii banca iti mai ia ceva in plus de pe card, asa patesc eu in anglia, imi ia 1 lira, faza e ca poti sa mergi la alta banca unde este free fara sa-ti mai scada cate 5 lei la fiecare vizita!