| IonutCiobanescu a întrebat:

am o problema cu mama, am 15 ani,nu-mi place faptul ca mama mereu imi ia alocatia, gen merge si o ia ea,stiu ca pare rusinos sa vorbesti despre alocatie,nu se pune problema ca n-am bani,imi permit aproape orice,doar daca parintii vor sa-mi ia ce vreau,tata mai eh,el e mai nu stiu cum sa zic,el imi cumpara mai una alta,da mama nu, e stricta cand e vorba de bani si economica, dar as vrea sa ma duc eu sa-mi iau alocatia, deoarece strang pentru un atv de 500 cmc, vreau sa fac si pe cont-propriu nu doar sa le cer parintilor. Unde sa ma duc sa ridic alocatia? Si pot la varsta asta s-o ridic, alocatia gen e pe numele mamei da e a mea, mi-o spus mama ca alocatia copilului mereu e pe numele ei.

Răspuns Apreciat de Editori
| Doja a răspuns:

Ai noroc cu o mama ca a ta. Asculta de ea si invata sa economisesti. Aproape nimeni acum nu mai stie sa faca chestia asta.

Alocatia este pentru rechizite si alte lucruri, nu pentru atv-uri, motociclete sau alte lucruri inutile.

Probabil ca asta e motivul pentru care mama ta nu iti da tie alocatia... pentru ca stie ca vrei sa dai banii pe lucruri inutile si care genereaza mai multe cheltuieli (parcare, combustibili, asigurari, taxe, etc)

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"deoarece strang pentru un atv de 500 cmc, vreau sa fac si pe cont-propriu nu doar sa le cer parintilor"

ai spus asta mamei tale?

| Lioana a răspuns:

Copiii pot primi direct alocația de stat, de la implinirea varstei de 14 ani dar numai dacă reprezentantul legal își dă acordul.
Dupa implinirea varstei de 18 ani, tinerii care mai au dreptul la această alocație o pot primi în baza unei cereri. Dupa 18 ani alocatia se acorda numai pana la terminarea studiilor liceale sau profesionale. În cazul tinerilor care repetă un an școlar, nu se mai acordă alocația de stat, cu excepția situației în care aceștia sunt nevoiți să repete anul școlar din motive medicale.

| Yurisa a răspuns:

"dar as vrea sa ma duc eu sa mi iau alocatia, deoarece strang pentru un atv de 500 cmc"

Stie ea ce are la usa laughing E si ea constienta ca dai banii pe prostii. Mai bine ia-ti un tutti frutti

| EmYyYEmilian a răspuns:

Eu zic sa ii dai un cap in gura si sa ii spui ca tu esti seful

| ParisHilton a răspuns:

Eu as spune sa te duci sa vorbesti cu mama ta de la mama la fiu\barbat si sa-i spui ce vrei si cum sta treaba. Parerea mea si dupa va dexideti Am2