| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. De ceva timp am conturile blocate la banci datorita datoriilot. Toti banii care intra pe vreun card cu numele meu sunt opriti de banca. Din acest motiv nu ma pot angaja deoarece nu pot primi salariul. Nu pot cere banii in mana deoarece majoritatea angajatorilor platesc doar pe card. Cum as putea sa primesc banii fara sa fie opriti de banca?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o banca nu poate popri mai mult de jumatate din salariu, indiferent de datoriile pe care le ai si la cate banci sau alti creditori esti dator.
Si creditorii pot cere poprirea salariului chiar la firma unde te angajezi si aceasta este obligata sa faca poprirea, dar tot numai maximum 50% din salariu.

| Tinna666 a răspuns:

Banca nu are voie sa iti ia toti banii de pe card indiferent cat de mari sunt datoriile..se calculeaza in functie de venit si iti ia nu stiu cat la %.dar NU au voie sa te lase fara bani.inca ceva,daca te angajezi cu carte de munca,indiferent cum primesti salariul, pe card sau banii in mana banca iti poate face oprite pe salariu, astfel patronul este obligat sa iti retina banii si sa plateasca bancii, ramanand ca rie sa iti dea restul de bani.cel mai bine este sa te duci la banca, sa faci o recalculare si o obligatie de plata