| Ionutz2010 a întrebat:

Salut TPU,
Am si eu o intrebare.Ca sa obtin fonduri europene nerambursabile trebuie sa apelez la o firma care se ocupa si eu trebuie sa platesc intre 80-10000 lei pentru dosar? Faza e urmatoarea, eu as vrea sa imi fac o ferma piscicola dar ca sa iau fonduri europene pentru asa ceva imi trebuie neaparat pamant? Sau imi dau ei banii ca sa cumpar pamantul? Sau ce as putea sa iau pe fonduri nerambursabile, gen sa primec o suma de 200, 000€ macar? Eu trebuie sa platesc ceva din banii acestia?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Salut!

Inainte de incepe un proiect e bine sa te documentezi. Ai internetul care e la indemana si gasesti o groaza de informatii, deci nu poti baga scuza ca nu ai cum sa afli.

In primul rand, o finantare europeana nerambursabila nu se acorda atat de usor si trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare. Granturile se acorda pe anumite axe prioritare in functie de ceea ce vrei tu sa faci.

Uite aici un link de real ajutor https://europa.eu/european-union/about-eu/funding-grants_ro.

Tu trebuie sa gasesti fondul potrivit pentru tine si apoi sa cauti axa potrivita pentru afacerea ta. Daca vei deschide ce ti-am trimis iti vei da seama si la ce ma refer la axa.

Asadar, in functie de axa prioritara conditiile pot diferi, nu foarte mult. Ceea ce e de retinut e ca trebuie sa ai o suma cu care sa vii si tu in afacere. De obicei un minimum de 30% si ca UE nu iti plateste achizitionarea terenului. Pe acesta tu trebuie sa il ai.
Proiectul nu il poti scrie tu...o va face o firma specializata pe scrierea de astfel de proiecte.

Asadar, in functie de firma si tarifele lor sunt diferite. Unele percep un comision mai mare, altele mai mic. Tu trebuie sa ii gasesti pe cei care au mai scris proiecte asemenatoare cu al tau si ca au avut si succes (adica au primit finantare)

Nu uita ca finantarea nu inseamna ca primesti toti banii deodata. Primesti banii esalonat, in plus se vor face si controale pentru a vedea stadiul lucrarilor.

In concluzie, cauta cat mai multe informatii. Porneste la drum ca sa stii ceea ce vrei, ceea ce ceri. Altfel, esti doar un visator!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu trebuie sa platesti atata banet pentru intocmirea proiectului, ci trebuie sa ai 30 %- 40% din valoarea imprumutata, cu care incepi afacerea ta, ca sa primesti restul de la fondurile europene.
Fondurile europene nerambursabile se dau pentru agricultura sau industrie, in dezvoltare.
Daca ceea ce vrei tu sa faci este legat de agricultura, da, trebuie ca sa fii propietarul acelei parcele de pamant. Fondurile europene nu sunt ca sa cumperi tu pamant, ci ca sa faci agricultura sau pomicultura, pe pamantul deja detinut de tine.