| Cristian0884df11 a întrebat:

Am si eu o mica intrebare: Am 15 ani si am niste carti vechi de aproape 100 de ani de Lenin. In fine, nu asta conteaza, as vrea sa le dau unui anticariat Tom expres din Oradea cei care sunteti din oras poate stiti, as vrea sa le vand acolo. Intrebarea este: trebuie sa am 18 ani ca sa le vand? Eu stiu ca nu trebuie sa am si ca le pot vinde doar sa merg acolo, mi-o evalueaza si imi da suma de bani. Inca ceva, cam cat ar putea sa-mi dea pe niste carti vechi de 100 de ani? Stiu ca nu o sa-mi dea nu cine stie ce dar macar sa-mi scot niste banuti de buzunar ca asta planuiesc happy Va rog frumos sa ma ajutati cei care stie cel mai sigur cum se procedeazahappy O zi buna si dau funda scuze categorialaughing

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Maculatură înseamnă (la sensul figurat), cărți fără valoare: http://dexonline.ro/definitie/maculatur%C4%83/915872
Nu e musai să ai 18 ani ca să vinzi cărți. Dar nu cred că ar primi și de la copii, deci măcar 14 și o C.I. să ai!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un anticariat cumpără cărți ca ulterior să le poată vinde. Ori Lenin nu mai cumpără nimeni acum. Deci nu le va lua, doar pentru că au fost tipărite acum 100 de ani.

| mihai69 a răspuns:

Pe niște cărți rare de acum 100 de ani ai putea lua ceva „bănuți" cum visezi tu; dar pe maculatură... nu prea. Nici nu sunt sigur că le vor cumpăra.

| Cristian0884df11 explică (pentru mihai69):

Ce e aia maculatura? si cum adica nu le vor cumpara? poti sa-mi explici te rog frumos happy? si trebuie sa am 18 ani eu stiu ca nu.

| Cristian0884df11 explică (pentru sadrian46):

Multumesc frumos Mihai chiar m-ai ajutat mult sa stii norocul meu ca am 15 ani dar arat de 18 arat mai matur asa asta e norocul meu dar mersi oricum acum sper sa mi le ia sa-mi castig un banut de buzunarhappy am buletin deci e bunhappy numai bine!

| mihai69 a răspuns (pentru Cristian0884df11):

Să crești mare!

| sadrian46 a răspuns (pentru Cristian0884df11):

Maculatură înseamnă (la sensul figurat), cărți fără valoare: http://dexonline.ro/definitie/maculatur%C4%83/915872
Nu e musai să ai 18 ani ca să vinzi cărți. Dar nu cred că ar primi și de la copii, deci măcar 14 și o C.I. să ai!