| alexalx1234 a întrebat:

Am un unchi in America ce vrea sa trimita in Romania doua iPhone-uri. Trebuie platita taxa vamala?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Da trebuie platita atat taxa vamala cat si TVA.
Iphonurile pot fii valorificate/estimate la cateva mii de dolari, de aici si taxele.
Cel mai bine este daca cineva care-i prieten cu unchiul ti le aduce in tara, sau astepti pana vine unchiul cu ele.
Noi, pentru caavema telefoanele pe contract, le schimbam la fiecare 2 ani, asa ca, totdeauna vin in tara cu 2-3 telefoane bune, pe care le fac cadou. Ideea este ca la vama nu ma intreba nimeni nimic, in schimb cand am trmis aparatura electronica prin posta, ai mei din Romnaia, au platit taxe vamale si TVA la ele.