| Fulgerr1123 a întrebat:

Am unele nelămuriri și as fi recunoscător celor dintre voi care ar putea să mă ajute cu câteva informații/sugestii.Am un job normal cu contract de munca ca mulți dintre voi. Pe langa asta in timpul liber vreau sa achizitionez câteva produse de la haine și cosmetice până la biciclete/trotinete etc..in idee orice se poate lua ieftin și voi putea vinde mai "scump". De ce autorizații am nevoie sa fiu legal? adică pentru vinderea produselor atât online cât și în viața de zi cu zi de la oameni apropiați pana la cei îndepărtați, târguri etc.Aud des de la cunoștințe că nu s-ar lega nimeni de tine că vinzi 2 produse de pe un grup de insta că sunt atâția care vând și nu au nimic la mana.și totuși ce trebuie sa am că sa fiu împăcat cu legea fara amenzi sau alte treburi mai nasoale.Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut și SRL și PFA.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pefea.
Nu mă lasă roboțelul cu majuscule.

| Fulgerr1123 explică (pentru sadrian46):

Sadrian46, voi căuta informațiile necesare, dar tu ai cumva PFA? Sau cunoști pe cineva care are și ești pus mai bine in tema despre asta? îți mulțumesc pentru raspuns!

| sadrian46 a răspuns (pentru Fulgerr1123):

Am avut și SRL și PFA.

| mihai69 a răspuns:

Chiar nimic.
Eventual facturile lucrurilor ceva mai scumpe, în caz că e vreun curios de unde le ai.

| Fulgerr1123 explică (pentru mihai69):

Mihai69, un domn mai sus îmi spune ceva de PFA. Îmi prinde bine răspunsul tău și îți mulțumesc frumos!

| mihai69 a răspuns (pentru Fulgerr1123):

Nu e nevoie să ai vreo formă de înregistrare fiscală ca să desfășori activități comerciale ocazionale. Adică nu ăsta e mijlocul tău de a-ți câștiga existența.
Evident, dacă chiar vrei, o poți face. Dar pe urmă o să ai nevoie și de un contabil ca să poți fi în regulă în fața organelor de control; de unul singur, fără pregătire, va fi foarte greu să faci totul ca la carte.