| anonim_4396 a întrebat:

Am varsta de 20 de ani, lucrez in afară de 3 luni. Ma gandesc sa imi cumpăr casa/apartament si am nevoie de niste idei. Eu am in cap sa fac un împrumut in bancă cand fac aici un an si sa cumpăr casa in țară ca apoi sa o dau in chirie si sa plătesc ratele din două părți (chirie si de la mine). Împrumutul il vreau undeva la 20.000-25-.000€! Ar fi o idee bună?
Gen sa scap si de rate repede si sa reusesc? Dacă nu, ati putea sa imi dați altă idee?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Depinde de salariu care il castigi lunar. M-am bagat la un apartament cu 2 camere 80.000€ / 60mp garaj subteran (cel mai mare) aproape de mall si boxa inclusa. Platesc direct la dezvoltator, 10.000€ am dat avans anul trecut si timp de 5 ani sau 59 rate platesc 1165€ pana va fi platit. Faza cu banca e bataie de cap stres asteptat, au ideile lor pana aproba creditul apoi te mafiaza cu plata interese etc. Comisionul la mine a fost de 4000€ pentru ca am cumparat prin dezvoltator, garaj 5000€. De inchiriat vreau sa-l inchiriez la o firma care isi baga birouri si stiu ca are grija de locuinta dar chiria va costa 400€ daca vrea si garaj inca 50€ in plus. Trebe declarat la ANAF contractul de chirie. Nu stiu daca se va gasi cineva interesat pentru chirie dar ce va fi asa o sa fie. Dupa ma intorc acasa sa traiesc linistit ca incep sa ma satur de straini, imbatranesc incet incet, am 28 oricum. Nu recomand sa-l inchiriezi la familie cu copii cauta un avocat sau notar care vrea sa isi bage biroul la tine, sau o firma pui anunt pe agentie imobiliara si poate se gaseste una, am pe cineva care poate sa puna anunt pentru mine si vad daca se nimereste ceva. Sau un tip - femeie la fel poate sa iti traga teapa nu avea incredere in chiriasi fizici, nici persoane juridice. Doar firme asa seriozitatea e mai mare.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Hamburguer serios ma confuzi cred cu un sofer... contul asta a apartinut unui tip care era sofer de tir in UE si a renuntat apoi l.am inlocuit pentru ca mi.a lasat contul lui. Tu nu esti in stare nici sa platesti 900£ pe luna la un apartament asa ca ia.ti concediu de relaxare

| mgtow a răspuns:

Am gasit oricum si e zona buna, dezvoltator serios acum sa tina treaba ca banii nu.s o problema

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ce cumperi cu 20-25.000 euro?
O casa este de la 4050.00 euro in sus!
Cat despre dobanzile bancare, trebuind sa returnezi aproape dublu la banca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

M au amuzat raspunsurile de aici. Toti au bani cu sacul si niciunul nu vrea împrumut, dar garantez ca niciunul nu a realizat ce inseamna sa strangi bani de apartament sa il platesti cash.

Da ideea ta e buna. E o investiție insa trebuie sa calculezi inainte chiria da fie aproximativ cat rata. In felul asta cat tu nu locuiești in apartament si il ai inchiriat el se plateste singur.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu caut apartament in București! Undeva pe la 20-30km de el! Si eu cred ca orice suma de bani ajuta mult!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La banii ăștia nu prea ai ce cumpăra în Cluj de exemplu, doar o garsonieră confort 3 la periferie, sau în getto pe Byron, sau o cameră amenajată la subsol.

| ancaval a răspuns:

Nu. Eu nu sunt de acord cu banca. Prea tânăr să te bagi în așa ceva. Oricum, nici prin muncă cinstită NU-ți faci casă într-o lună.
Dacă ești pe dincolo, să încerci să strângi bani și în câțiva ani strângi de o căsuță mai simplă.

| RaAlexandra a răspuns:

Renunta la ideea asta..si eu cu iubitul meu am vrut sa facem la fel insa ii dai bancii mai multi bani decat iti da ea. Noi am vorbit cu un dezvoltator ne-a aratat ce apartamente ar fi disponibile iar banii ii dam ori in rate ori toti in momentul in care este gata blocul. Mi se pare mult mai ok asa, pretul este fix..nu ca la banca ceri 30 de mii si la final ajungi la 50. La banca vei plati
rata jumatate din viata..si cine stie daca te vei descurca cu banii pe care i-ai lua din închirierea apartamentului. Daca nici asa nu e ok mai bine iti iei un teren si iti construiesti tu ceva..acolo nu iti scoate nimeni bani din buzunar cu forta. Bafta!

| mgtow a răspuns (pentru RaAlexandra):

Platesc 900 lire pe luna timp de 5 ani tot prin dezvoltator... banca e stres si asteptat comisioane robor mama masii nu merita. Ce dezvoltator si ce oras a-ti gasit? Maurer are reputatie buna la noi.

| Yurisa a răspuns (pentru mgtow):

900£ pe luna? Dar ce lucrezi? Esti camatar? laughing

| mgtow a răspuns (pentru Yurisa):

IT-st securitate cibernetica castig 7000£ pe luna

| suntserios a răspuns (pentru Yurisa):

Ce ti a zis o... It in securitate cibernetica loool. E sofer in Anglia si vreo 3 ani s-a plâns pe TPU ca nu are bani de apartament. Loool

| mgtow a răspuns (pentru Yurisa):

Seriosu e baut nu stie ce zice... cica sofer in Anglia. Probabil ma confunda cu altul

| RaAlexandra a răspuns (pentru mgtow):

Sunt din Iasi. Si da ai mare dreptate cu banca, nu platesti te zboara...

| suntserios a răspuns (pentru Yurisa):

E chiar amuzant baiatul. Cica a dat contul. Loool. E userul Sofer. Ala de se plangea ce aiurea e viata lui. Acu e mare expert in securitate. Cu poza cu Scania la profil. Ha ha ha. Ala de mi-a dat ignore cand am ras de ek ca era mare sofer da nu era capabil sa monteze un gps.

Poate ii transmiti tu ca rade lumea de el, ca eu am ignore.

| Xanor a răspuns:

Ba ar fi o idee buna doar daca cumperi un apartament intr-o zona populata, de exemplu parintii mei miau daruit un apartament dar eu il dau in chirie si traiesc pe asta doar ca apartamentul e intr-o zona populata, tin sa precizez ca e in chisinau rep moldova, nu cunosc preturile in Romania

| Ioana184 a răspuns:

Bă cu băncile astea nu e ușor, unchiul meu a făcut un împrumut de 50 de milioane și trebuie să dea înapoi 200 de milioane, dar depinde de ce țară lucrezi,fiecare țară are legea ei,și cu bani ăștia nu o să poți să îți iei o casa în Romania,decât dacă vrei să mai bagi bani in ea, cred că e mai bine, sa îți iei acolo unde lucrezi, un apartament sau o casa, ai 20 de ani, nu cred că vrei sa plătești rate până la bătrânețe, și nici cu agențiile imobiliare nu e cine știe ce, pentru că vor să le dai o grămadă înainte,, mai bine,, mai muncește vreo 2 /3 ani,te pui bine pe picioare, pui și ceva bani deoparte, și îți iei in tara unde lucrezi, o căsuță, sau un apartament,, sau o mașină în funcție de bani pe care ii ai

| suntserios a răspuns (pentru Ioana184):

Vad ca unii dintre voi nu aveti nicio tangenta cu realitatea cand vine vorba de bani.
Unde ai vazut tu banca care sa aiba imprumut cu dobanda de 400%? Aia cu unchi tu sunt povesti de adormit copii... Si sunt si eu curios in ce tara, necalificat si la 20 ani strangi bani de casa si masina in 2-3 ani.

| gixapef777 a răspuns:

Este simplu sa faci o comparatie intre chirie si rata. Urmareste acest clip https://www.youtube.com/watch?v=bYVsvd_J5ug