| Ingognito a întrebat:

am vazut ca se castiga bine in domeniul constructiilor si as vrea si eu sa incerc sa lucrez dar problema este ca nu prea am gasit lume sa angajeze fara experienta, pot face niste cursuri ca sa prind experienta sa ma angajeze dupa cineva sau ce imi propuneti? Sau exista online un site unde pot gasi loc de munca fara experienta? Am liceul terminat si am lucrat doar ca si operator calculator 3 saptamani in rest nimic.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum trece frigul, muncitor necalificat în construcții găsești.

| siriusblack98 a răspuns:

Eu nu stiu cum nu gasesti tu de munca fix in constructii unde angajeaza la greu necalificati pe salarii bunicele zic eu 2000-2500-3000 de lei.Dar iti rupe spatele intr-o luna de zile.

| Ingognito explică (pentru siriusblack98):

Pai zic ca ma descurc am mai carat lucruri grele, bine acum ma gandeam ceva gen zugrav, faiantar dar si asa ma jur ca nu am gasit fara experienta, am dat telefoane ds toti faceau urat cand auzeau ca nu am mai lucrat in acest domeniu, sau sincer ma gandeam vopsitor de masini e misto si acolo nu e de carat, dar chiar ca acolo nu gasesc poate au cursuri pentru asa ceva?

| darrio2007 a răspuns (pentru siriusblack98):

Unde angajeaza necalificati cu asemenea salarii? Sau te referi la salariul brut?

| darrio2007 a răspuns (pentru Ingognito):

Pana sa ajungi zugrav sau faiantar, vad ca ai ales ceva care consideri ca este usor, vei avea de carat si mestecat mult ciment cu nisip + altele. Sa nu crezi ca te pune ăla direct la dat cu lavabil sau la tras glet, mai ales ca nu ai mai facut asta niciodata. Pe santier, primul tau sef va fi un necalificat cu vechime, abia apoi vin ceilalti. Nu vreau sa te descurajez, ti-am spus cam care este realitatea.

| johnnny123 a răspuns (pentru Ingognito):

Păi binențeles că nu ai găsit. Cum crezi că poți să fii angajat ca zugrav, faianțar sau vopsitor de mașini dacă tu nu cunoști aceste meserii?

Nu e logic că în primul rând trebuie să faci cursuri, practică, ucenicie, și abia apoi să-ți găsești de muncă?

Altfel este ca și cum ai spune "nu-mi găsesc nicăieri de lucru ca chirurg, pentru că nu am făcut facultatea de medicină"

| siriusblack98 a răspuns (pentru darrio2007):

In toata tara angajeaza pe asemenea salarii necalificati in constructii.Barem in Bucuresti e plin pe toate site-urile de recrutari.Salariul mentionat de mine este cel NET.Mai am si doi ''meseriasi'' care mi-au facut niste renovari la casa (rromi baietii) vara asta si muncesc in constructii in Bucuresti unul cu salariu de 2000 iar celalalt care se pricepe si la finisaje mai fine de interior 3000.Ambii fara calificare.

| darrio2007 a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu chiar in toata tara.

| danutzu96 a răspuns:

Salariu ca salariul ca e decent (zic eu ), dar te rupe de spate nene. Am lucrat si eu sezonier cand eram in liceu cu tata la lucrari particulare (facut material, carat : nisip, saci de ciment, galeti de lavabila, spart betoane comuniste, etc. ) si stiu ce zic. Ca sa gasesti usor cauta prin cunostintele tale oameni care lucreaza pe santiere (imposibil sa nu gasesti ) si intreaba-i daca au nevoie de necalificati (salahori le mai zice pe santier). Pe toate santierele e nevoie de forta de munca si nu cred ca vei gasi greu.