| Cosmin14196 a întrebat:

Salut TPU! Anul acesta am bacul si mai apoi m-am decis sa merg la atm, iar cand am fost la ipj sa ma inscriu mi-au zis ca pot pune o a doua optiune, maistri militari sau subofiteri, asa ca am ales maistri militari, in trecut am mai auzit de maistri militari in armata, dar in MAI niciodata, intrebarea mea este : ce face un maistru militar in MAI si daca se poate ce salariu are?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici gradele.
Pornind de la cel mai mic grad al soldatului, pana la generali si amirali:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Gradele_militare_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia

Maistrii militari sunt PESTE subofiteri, deci functie mai mare si probabil salariu mai mare.