| JustAName111 a întrebat:

Salut TPU!
Are voie angajatorul sa ma trimita acasa deoarece suntem prea mulți la munca? (din punct de vedere legal)
Se intampla zilnic la locul meu de munca. Mulți angajați sunt trimiși acasa mereu (unii lucrează chiar și 2 ore) neplătiți. Am colegi noi și au acumulat 10 zile intr-o luna.
Dacă se poate sa îmi trimiteți și articolul din codul muncii în caz ca nu e legal.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de contractele individuale de munca.
Daca in contract este program de 8 ore (fara alte specificari), atunci angajatorul trebuie sa plateasca salarul din contract.
Daca insa plata se face "dupa norma stabilita", atunci este posibil ca plata sa se faca in functie de numarul de ore efectiv lucrate.

| darrio2007 a răspuns:

Reclamatie la ITM.