| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! As dori sa intreb pe cineva care cunoaste care e treaba cu impozitul pe criptomonede. Si daca se ia impozit si daca minezi. Am gasit eu o metoda sa minez criptomonede helium ma rog nu intru in detalii dar peste ceva mai mult timp dupa ce fac rost de bani si dupa ce ma mut in alt oras o sa fac si eu. Unii spun ca e de 10% cel pe venit altii spun ca e 20 daca ai peste 27600 ron pe an daca nu 15%. Vreau sa stiu concret ca se da pe an la ANAF pentru criptomonede. Si a doua intrebare ar fi daca stie cineva la Binance (acel exchange online de cripto) daca se poate face withdraw direct intr-un cont curent in ron. (am intrebat pe cineva si a spus ca el a reusit dar nu a stiut sa explice. Sunt 4 operatii: introduci helium, convertesti in usdt, usdt convertesti in euro si euro retragi. In ron nu cred prin transfer bancar dar am zis sa intreb). Eventual daca stiti si ce comisioane percep astia de Binance (am inteles ca e 1% pebtru tot da eu fac cu totul 4 operatiuni depunere, 2 conversii si retragere). Daca nu se poate retrage in ron (lei) la ce banca imi recomandati sa deschid un cont in euro? (eu m-am gandit la raiffaisen bank ca e 15 lei pe luna echivalent in euro iar daca incasezi peste 2000 lei pe luna e si ala gratis la fel ca cel in lei. Plus ca intre orele 10:00-11:00 de luni pana vineri si toata ziua in weekend si in zilele de sarbatoare ai curs BNR). Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E 10% impozitul daca nu depasesti 12 salarii minime pe economie, altfel platesti si CAS, deci vine 20% impozitul.
Introduci un cont de bancar, probabil o sa ti se faca conversia automat in ron.
Prin SEPA comisionul e de 0.8 euro, prin retragere direct in cont e 1%. Oricum, comisioanele iti sunt afisate acolo.

| Razvan1000 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Stiu si eu faptul ca prin iban e 0.8€ si prin card de debit direct e 1%. Doar ca am impresia ca in ron doar pe card ( si sincer nu am chef sa le platesc 1% degeaba ). Daca nu se poate nu se poate imi fac cont in euro si retrag sepa. ( prin transfer stiu sigur ca nu se poate in lei ca am verificat si eu acum deci imi fac ala in euro). Dar pe acelea 4 operatiuni cat dau 1%?

| Razvan1000 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Citisem undeva si eu ca e 20% cu tot cu CAS adica daca ai peste 27600 lei. Dar daca am sub aceea suma dau 10% sau 15%? ( cel mai probabil o sa am mult peste dar intreb asa ) ca acolo asa scria ca daca ai sub ar fi 15

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Cu minarea heliumului: daca faci orice castig, atunci toata suma este impozitata, cu exceptia cheltuielilor deductibile pe care ai putea sa le ai cu activitatea.

Cu privire la retrageri, ce zici daca iti faci un cont de dolari americani si legi binance la contul de euro sau usd direct?

| Razvan1000 a răspuns (pentru cristimihailov):

Pai cam asta si voiam sa fac si eu. M-am gandit sa deschid pachetul de cont zero tot de la raiffaisen bank. Am si cont in lei si in euro ( in aceeasi pachet ) si daca am incasari de peste 2000 lei pe luna ( sau echivalent in euro ) nu platesc nimic. Daca castig sub 2000 lei pe luna platesc doar 15 lei pentru ambele conturi din pachet

| cristimihailov a răspuns (pentru Razvan1000):

Da, dar tu ai doua probleme:
1. minimalizarea impozitului pe venit
2. platirea a cat mai putine comisioane.

La 1, cred ca va trebui sa te dai la un economist.
La 2, stii si tu, cat mai putini intermediari...

Dar, oricum ai lua-o, la final conteaza profitabilitatea si mai putin costurile. Cel putin in cazul asta.

| Razvan1000 a răspuns (pentru cristimihailov):

La 1 nu prea am cum...

| Razvan1000 a răspuns (pentru cristimihailov):

Singurul intermediar pe care il voi volosi va fi bineinteles exchangeul online Binance. Peste cativa ani dupa cum spuneam, dupa ce voi avea banii necesari si oricum vreau sa ma mut im alt oras

| cristimihailov a răspuns (pentru Razvan1000):

Poate atunci ar trebui sa consideri diferit,
In loc sa bagi banii in cont, faci swap de crypto si in felul asta tii mereu in viata. Practic este o amanare a cash-outului

| Razvan1000 a răspuns (pentru cristimihailov):

Asta nu am cum sa fac ( stiu ce zici da...) daca nu dau cash out nu platesc impozit dar asa nu ma pot bucura de banii aia la adevarata lor valoare.

| cristimihailov a răspuns (pentru Razvan1000):

Io tranferi intr-un portofel de al tau electronic si cumperi produse. Dar ca idee toate platformele sunt legate la departamentele de taxe cam de la toate tarile mari