| AndreiMarin499 a întrebat:

ași, dori sa fac un site web unde lumea poate viziona canale TV contra cost (1-2 euro pe luna mai exact) dar nu știu daca e legal sa fac asta.

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a fi legal, trebuie sa ai contract incheiat cu fiecare post de televiziune re-transmis.
Unele programe probabil vor avea si pretentii banesti, in functie de vizionari.

| AndreiMarin499 explică (pentru Bula):

și daca nu doresc, sa închei un contract sau o înțelegere cu postul respectiv, pentru retransmisie?

| Bula a răspuns (pentru AndreiMarin499):

In acel caz vor depune plangere impotriva ta, pentru piraterie, vei fi depistat repede si vei fi obligat in instanta la plata de daune, cat nu le este rusine sa ceara...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut păi sunt pe net tv online gratuite de ce sa plăteasca lumea la tine 1 euro cand pot vedea gratis pe net. Voi românii din orice a ti face bani, si din rahat daca ar fi gustos l ai vinde.

| AndreiMarin499 explică (pentru CristiDinBucuresti):

știu ca sunt gratuit dar acele canale sunt întrun numar mic Plus ca sunt la o calitate slaba, De ce sa nu platești un euro pe luna și sa ai 90-100 de canale la o calitate destul de buna chiar și HD.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca ai acordul posturilor TV pentru asa ceva, ceea ce probabil nu se va intampla.

Si totusi, exista ceva site uri care ofera asta gratis, ce de ar plati careva?

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Acele,site-uri ofera un numar mic de canle, plus ca nu sunt la o calitate așa de buna un alt motiv ar fi acela ca ai nevoie de sopcast pentru asta.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Sunt site uri cu 50-60 canale.
Ce te face sa crezi ca vei avea o infrastructura asa performanta incat sa oferi o calitate excelenta?

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

în general, toate site-urile de acest gen nu au peste 50 de canale și multe din ele sunt la o calitate foarte slaba, eu daca o sa fac un site de acest gen ași dori sa ofer canale la calitate HD.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Pai si, tehnic cum vei face asta comparativ cu ce e pe piata?

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Îmi aduce aminte de Ali G, când mergea la investitori cu o placă de skateboard fără roți și le spunea:
"-Știți ce este ăsta?
- Un skateboard fără roți?
- Greșit, este un hoverboard, ca în Back to the Future. O să facem miliarde cu el!
- Păi nu zboară, este doar o bucată de lemn
- Păi aici interveniți voi. Eu am avut ideea, voi trebuie să veniți cu bani și tehnologie să o puneți în practică"

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Nu poti compara, un serviciu gratis cu unul cu plata, de exemplu ce-i de la telekom sau Orange ofera astfel de servici și multe din canale sunt de o calitate execelenta, știu ca aici fac niște comprații cam marii da doar ca exemplu, tehnic e cam greu sa faci asta.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Deci nu ai solutia tehnica si totusi vrei sa o implementezi?
Cum vine asta?

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Am zis ca, tehnic e greu dar nu am zis ca nu sunt dispus sa platesc.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Si nu consideri o investitie extrem de proasta intr o infrastructura care sa faca steaming video HD si sa stai mereu cu frica ca poate fi inchisa datorita caracterului ilegal?

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Daca,investițile nu sunt foarte mari nu vad problema, cat despre ilegalitate cam asta e, atata timp cat îmi scot macar 20-25% din banii.

| doctorandus a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Licentele pentru posturile TV pot fi foarte scumpe.

| AndreiMarin499 explică (pentru doctorandus):

Nu cred, ca voi cumpara licente pentru difuzarea de posturi tv.

| doctorandus a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Punand virgula acolo nu se intelege ce ai vrea sa spui. In orice caz, daca nu cumperi licente=piraterie si te vor vizita mascatii.