| B3B3NI a întrebat:

azi am avut cea mai ciudata intamplare din viata mea.Pe la ora 5 am mers cu tatal meu la Carrefour in cautarea unei tablete cu pix deoarece eu ador sa desenez anime.Am intrat si am vazut tableta visurilor mele un Samsung Galaxy Tab 3 de 10 ingi la promoţie, ea costa 1500Ron.Din pacate nu am avut bani pentru ea si am decis sa mai astept pana strang.Imediat dupa am vazut un copil de 12-13 ani a vazut tableta dupa care i-a aratat-o tatalui sau.El a loat tabeta a dat banii si au plecat. Apropo am 16 ani si am strâns timp de 3 ani bani pentru acea tableta deoarece situaţia noastra financiara este...
Pe drum am vazut ca tatal meu este trist si suparat.

Acum intrebarea este: Voi credeti ca viata este corecta?

Răspuns Câştigător
| Tinna666 a răspuns:

Tatal tau cu siguranta te iubeste enorm de mult si sufera ca nu iti poate oferi tot ceea ce iti doresti.gandeste-te ce e mai important, sa ai parintii alaturi de tine sau sa iti cumpere tot felul de lucruri pentru a compensa timpul petrecut departe de tine pentru a castiga bani.tu sa fi mandru ca ai reusit la varsta ta sa economisesti banutii si sa iti cumperi ce iti doresti si ai puterea sa iti intelegi parintii si sa nu ii judeci pentru faptul ca nu iti pot cumpara ceva.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Acum intrebarea mea este - tu crezi ca daca cineva iti raspunde ca viata e corecta, se schimba ceva? Viata e o jungla...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Viata e corecta, depinde cum privesti lucrurile.

Sunt sigur ca undeva in lumea multi alti copii orfani sau neglijati de parinti se intreaba daca viata e corecta cand vad ca tatalui tau ii pasa de tine

| gelu1970 a răspuns:

Acum vreo doua luni cineva de pe TPU a pus intrebarea: "credeti ca banii aduc fericirea? "
tu ce opinie ai in urma acestei intamplari? eu am raspuns, putin cinic, cu un da, desi nu cred in totalitate ca banii o aduc. cert e ca fara ei avem o viata destul de mizerabila, insa cei ce ii au sunt mult mai mizerabili in 99% din cazuri.
tatal tau s-ar fi simtit mult mai bine daca ar fi avut posibilitatea sa iti cumpere ceea ce iti doreai. chiar daca tu ai ramas cu dezamagire, tatal tau a ramas cu un gust amar. insa o sa fie cu tine si o sa ai sprijinul sau.
iti doresc sa iti cumperi tableta.

| SkyPilot a răspuns (pentru gelu1970):

Se spunea ca banii nu aduc fericirea, dar o intretin.

| gelu1970 a răspuns (pentru SkyPilot):

Cata dreptate ai...

| SkyPilot a răspuns (pentru gelu1970):

Nu e vorba mea, dar pare sa se potriveasca aici.

| gelu1970 a răspuns:

Si apropo, daca chiar esti interesat, aici unde sunt eu costa 299 euro. deci e mai ieftina decat cei 1500 ron. esti interesat?

| Zaygon a răspuns:

Dude nu fi dezamagit ca si eu am vazut multe chestii de genu si unele aici pe TPU(acum doua zile am vazut cum mama la una care in toamna intra in a 5-a sa ii cumpere samsungs s4 mini sau iphone 5).
Alt cazuri:
1)eram in Mures la mall la promenada si am intrat in Media Galaxy si era un mucos de vreo 10-11 ani cu taicaso si sa ii cumpere telefon si ii sugereza cineva sa ii ia un Allview x2 soul parca ca ii copil si nu ii trebuie mai performant la care tatal spune: ce sunt eu mai prapadit, normal ca ii trebuie performant asa ca ii iau un s5.
2) parintii la unu din oras i-o luat cadou de majorat un bmw decapotabil ultimu model. Si abia facuse carnetu de o luna. Si saptamana trecuta a iesit de pe drum cu masina in rapa in timp ce venea spre casa, praf s-a facut si masina iar el s-a dus pe lumea ailalta.

Si te intreb pe tine ce ii corect in viata?
Nu judec pe nimeni dar atat pot sa zic, copii care primesc chestii scumpe si nu stiu sa le aprecieze nu vor intelege valoarea banului si nu vor fi satisfacuti de parinti niciodata.
Recunosc ca nici eu nu am primit tot ce mi-am dorit dar in mare parte da, dar am invatat sa am grija pe ce cheltui. Uite, eu de exemplu mi-am cumparat telefon din banii mei vara trecuta, din banii castigati de mine din chestii in domeniul PC/retelistica/electronice (dupa 4 ani de mate-info si 2 in care am lucrat reteaua de net de acasa cu tata am invatat sa instalez si telefoane, televizoare sa nu mai zic de ce tine de pc). Si uite un alt exemplu din familia mea: acum doi ani in clasa a 11-a ai mei mi-au cumparat laptop pentru ca imi trebuia la scoala iar rasnita de pc avea vrei 10 ani si abia mergea. Toate bune si frumoase, il foloseam pentru scoala, ca sa mai castig un ban prin ajutor pe team viewer la unu si la altu, la testat diferite OS-uri; si in primavara anul trecut fratemiu face gura ca vrea si el laptop(el care era in a 8-a) si au zis ca ii cumpara cu conditia sa invete pentru evaluarea nationala si cum a venit laptopul cum s-a apucat sa se joace, in continuu, si abia ce a facut pe la examen de a intrat la liceubla mate-info. De aici ce concluzie poti trage?

Copii rasfatati de mici vor fi niste rasfatati si mari in viata si o sa faca kk praf. Uite o chestie care mi s-a intamplat: vine la mine unu cu un laptop de aproape 5000 lei ca nu ii merge nu stiu ce. Si cand ma uit in el vad ca nu era activat nu stiu ce prin setari, il fac ma intreaba cat costa, ii zic sa dea cat considera si imi da 30 lei. In gandu meu: mare e internetu Doamne, dar unii nu stiu sa il foloseasca sau din comoditate si lene nu stiu sau nu au chef si dau cu banii in stanga si in dreapta ca doare de, banii mamei si a tatalui.

Si crede-ma ca si eu am vrut multe chestii dar daca nu se poate, asta-i viata, mergem mai departe. Cand o sa fiu pe banii mei o sa imi cumpar ce vreau.

Scuze daca te-am plictisit.

| Zaygon a răspuns:

Si ca tot ai zis de tableta asta are pe langa wi-fi si 4G, daca vrei doar cubwi-fi o gasesti si pe aia.http://www.altex.ro/......-4-4-negru

| AKARA0 a răspuns:

Nuuuu cum s-a fie corecta :'(