| TheNiceDay a întrebat:

Salut TPU! Cateva idei de joburi/servicii,in care nu iti trebuie bacul, platite cu 3500 lei+?

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce stii sa faci pentru banii aia?

| TheNiceDay explică (pentru suntserios):

Nu este vorba neaparat despre ce stiu sa fac, cat ce as putea sa fac daca am o directie pe care vreau sa merg.

| sierra1 a răspuns:

Miner, vidajor, sau "biaci"-ul cuiva (nu știu cum se scrie dar așa se pronunță)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Instalator apă-canal.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă-te patron! ))

| TheNiceDay explică (pentru floresdemayo):

Ca patron cred ca iti trebuie o investitie de cel putin 50000 euro ca sa ajungi la suma aceasta lunara.

| TheNiceDay explică (pentru TheNiceDay):

Adica sa ramai pe profit cu suma asta.

| floresdemayo a răspuns (pentru TheNiceDay):

Pe bune, acum, fără vechime, experiență, fără bac, n-ai pretenții cam mari?
Sunt oameni cu studii superioare, cu diplomă de licență si cu vechime in domeniu și abia dacă câștigă atât. Acum, nu mă refer la cei care lucrează in IT, că aici situatia e altfel...
Dar fără diplomă de bac, ioc experiență, pentru un câștig mare, nu poti face decât muncă asiduă, unde va curge transpirația pe tine.

| TheNiceDay explică (pentru floresdemayo):

In momentul de fata lucrez pe 1500 de euro, numai ca nu in Romania, dar am prieteni in Romania care lucreaza pe 3500 lei, fara bac, numai ca vreau sa vad si alte pareri, trebuie doar sa stii ce sa faci ca sa ajungi la acea suma.

| floresdemayo a răspuns (pentru TheNiceDay):

Atunci, rămâi unde esti!
Nu da vrabia din mână pentru cioara de pe gard.

| raMLesS a răspuns (pentru floresdemayo):

laughing Ce roast i-ai dat, saracul.

| raMLesS a răspuns (pentru floresdemayo):

Floresdemayo, doamna florilor rose rose

| anonimg a răspuns:

In niciun domeniu cu facultate nu mai exista profesionalism:
-in medicina multi medici dau diagnoze gresite si ca urmare si tratament gresit;
-in IT o multime de aplicatii care se blocheaza;
-in electronica o multime de dispozitive dau crash;
-in invatamant, profesori, invatatori si educatori -cei mai multi sunt crash -nu stiu sa explice lectia, iar educatorii se poarta rau cu copii si isi pierd cumpatul mai repede decat copii pe care ii educa;
-in functiile de stat, de conducere -gasim o multime de oameni care dau niste legi pe care nici ei nu le pot tine;
-in legislatie o multime de judecatori, politisti, -si chiar in DNA- o multime de corupti.
Toti acestia -si multi altii ca ei sunt plini de facultati. Aceste facultati nu i-au ajutat cu absolut nimic altceva decat sa-si umple buzunarele cu bani. Toti oamenii care fac facultati le fac numai si numai pentru bani. Si cine zice altceva este un mincinos.
Toti acestia castiga o multime de bani si nu sunt buni de nimic. Ei trebuie sa stie ca nu ei intemeiat lumea, ca viata nu a pornit de la ei. Ba inca ei pun vietile oamenilor in pericol.
Toate salariile trebuiesc sa fie egale. Ca nici medicii nu consulta si nici nu fac operatii pe gratis. Fara bani nu s euita nicium medic la tine. Nimeni nu lucreaza pe gratis.
Nivelul de trai de acum este la fel fata de acela de acum cateva mii de ani. Razboaiele, tehnologia, facultatile au adus dezastre in lume: saracie, boli moarte si suferinta de toate felurile.
Nu muncim mai putin decat cum se muncea pe vremuri, si nu castigam mai mult decat se castiga pe vremuri. Cu ce ma ajuta oamenii cu facultati? Ba inca daca vreau sa imi ridic o casa si chiar un gard, oamenii cu facultati ma pun sa le platesc o multime de bani, sa intocmesc multe acte; de parca cei cu facultati ma ajuta sa imi ridic casa sau gardul. Cei cu facultati au adus o si mai mare suferinta in lume. Si asta pentru ca interesul lor este banul si nimic altceva.

| TheNiceDay explică (pentru anonimg):

Sunt de acord cu tine total, dar intrebarea a fost alta?

| Catrice a răspuns:

Fa ce face și prietenul tau.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cules de capsuni, stiu ca nu iti place raspunsul, dar se incadreaza ABSOLUT in parametrii intrebarii tongue

| TheNiceDay explică (pentru Zuzu1991):

Nu culeg capsuni, si nici nu am cules, si am salariu de 1500 de euro.

| Panamax a răspuns:

Daca te angajezi la o firma privata conteaza mai mult ce stii sa faci decat o diploma.
Lipsesc specialistii in orice domeniu deoarece invatamantul este la pamant.Asa ca invata sa faci ceva. Sudor tig in aluminiu,mecanic, tinichigiu, vopsitor, electrician auto, orice se castiga peste 5000 lei pe luna daca esti competent.Si tu iti alegi angajatorul nu el pe tine.

| TheNiceDay explică (pentru Panamax):

Mersi pentru raspuns!

| Vântulalb a răspuns:

Cea mai buna gluma duminica dimineata!

| Mirel4412 a răspuns:

Am un prieten care e motostivuitorist(cred ca asa se scrie), pe langa asta stie sa lucreze cu aproape toate "masinile" de constructie a pieselor. Nu are bacul, doar ca a trebuit sa invete sa lucreze pe acele aparate si pe motostivuitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu joburi unde esti platit cu 1000 de lei desi ai studii in exces.

3500 de lei fara bac, nu stiu. Cel putin nu in minunata noastra tara.

| troleibuz a răspuns:

Santier, zidarie, electrician, montat centrale.

| Țoglă a răspuns:

Cele mai bine servicii plătite sunt în domeniul electric, construcțiilor(aici ai scutiri de taxe), instalațiilor.

Sunt și alte domenii dar trebuie să înveți o meserie bine pentru a putea cere mulți bani.

| Lizuca1234 a răspuns:

Simplu. Îți dai bacul și astfel vei avea mai multe șanse. Depinde și de oraș. Într-un oraș mic, ai mai puține șanse. Salariile au scăzut odată cu pandemia, la fel și locurile de munca. Informează-te despre angajator, pentru ca mulți sunt nenorociți, puși pe dat țepe. Bafta!

| TheNiceDay explică (pentru Lizuca1234):

Este vorba de Bucuresti, nu imi caut acum de munca, am deja unul, ma gandesc pe viitor.Mersi pentru raspuns.

| buldog a răspuns:

Sfatul meu e să îti iei BAC-ul și sa te califici în ceva. O sa îți fie mult mai bine (în România, în străinătate... unde vrei tu).

Dacă totuși nu vrei, șantierul e cam singurul loc unde poti lua 120-150 de lei/zi necalificat. Am prieteni cu 8 clase care lucreazade 12 ani pe șantier și care câștigă 220-250 de lei/zi.

| costi900 a răspuns:

Depinde de tine, poti sa te angajezi la majoritatea firmelor in productie dar CA sa iei 3500-4000 net cu un salariu de cel putin 3000 brut(asta daca ai noroc si primesti atat la inceput) trebuie sa lucrezi cel putin 100 de ore suplimentar pe Luna, adica 12 ore zilnic + sambetele si iei ceva dar parerea mea Este ca nu merita sa lucrezi pana cazi jos.