| ParradiSs a întrebat:

Salut TPU.
Ce afaceri credeti ca ar fi cele mai profitabile la sat, in afara de magazine alimentare?

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt 1000 de articole și obiecte non alimentare pentru care locuitorii unui sat se deplasează la orașul apropiat să le cumpere. Faci un sondaj de piață și afli.

| Zuzu1991 a răspuns:

Orice chestie agricola, de gen sere
insa in orice caz, orice chestie care se poate folosi de munca necalificata, totusi depinde de sat, sunt sate in care ajutorul social a fost conditionat de 8 ore de munca pe... LUNA si au renuntat la ajutorul ala, asa de puternic inradacinata e lenea in ei

si, mai incearca, chestia cu care trebuia sa incepi, si anume, sa te documentezi:
https://www.google.com/search?q=afaceri+care+merg+bine+la+sate

| Werrich a răspuns:

Magazin de utilaje agricole pentru lucrarea pământului, magazin de foraje pentru animale, magazin cu articole împotriva dăunătorilor din gradina (insecticid).

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Benzinărie.

| Ofiintă a răspuns:

Magazin de feronerie.

| Digikey a răspuns:

Ideea conteaza cel mai mult.
Oamenii de afaceri adevarati au ideile clare uneori chiar din copilarie.

| NotNamed a răspuns:

Bordel. Dupa o zi de munca agonizanta pe campul agricol, ar merge o seara la o bere cu niste fete goale la bara. Cine plateste un bonus se va putea bucura de corpurile lor in camerele special amenajate pentru asa ceva.

| Adrian5575 a răspuns:

Vinzi rasaduri sau faci livada de nuci.

| tonyc7 a răspuns:

Cea mai profitabila afacere la sat e sa ai propria ta ferma. Cea de crestere a animalelor aduce cele mai mari venituri. Dar asta presupune investitii mari si multa-multa munca in primul rand.

| Sarcopt a răspuns:

Materiale de construcții, atelier de reparații motoare electrice și/sau motoare în doi timpi drugbe, motosape, etc

| ParradiSs explică (pentru Sarcopt):

Materiale sunt deja, iar la motoare nu ma pricep asa de bine

| Sarcopt a răspuns (pentru ParradiSs):

Pizzerie, shaormărie, patiserie

| Sarcopt a răspuns:

Acum nu știu de ce financiar dispui, dar ai putea face o spălătorie cu jetoane

| ArianaVarcol a răspuns:

Farmacie

| ivsk a răspuns:

Daca e o zona frumoasa poti sa iti faci o pensiune, am o prietena care si-a facut prin fonduri europene. Promovezi masiv pe mass media si o sa ai clienti. In cazul in care nu iti merge, o vinzi.

| ParradiSs explică (pentru ivsk):

Nu e zona de asa ceva