| costin007 a întrebat:

ce se intampla daca nu platesti asigurarea la masina de mai multe luni de zile? De exemplu asugurarea mea a expirat acum 4luni de zile se intampla ceva daca nu o platesc?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema daca nu circuli cu masina pe drumurile publice. Daca circuli si te prinde vei fi amendat si retinut certificatul de inmatriculare. Nu mai vorbesc daca o sa faci un accident de care sa fii vinovat, o sa te usture rau la buzunar.

| darrio2007 a răspuns:

Sa te fereasca D-zeu sa faci vreun accident si sa fie vina ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu circuli cu masina nu e nimic. Daca circuli cu ea e groasa rau

| sierra1 a răspuns:

Ferească-te ăl de sus să produci vreun accident

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu beneficiezi de asigurare. Ți-o strică, ți-o fură. scoți din buzunar.

| flixbuster a răspuns:

Probabil vorbesti de RCA - aceasta este o asigurare de raspundere (a masinii tale) fata de altii (carora masina ta le poate produce pagube daca este vinovata intr-un accident) ca sa nu platesti din buzunar sau sa fii dat in judecata daca nu vrei sau nu ai de unde sa platesti.

Daca nu circula masina, poti sa nu ai RCA valabil.

Daca masina circula si nu ai RCA valabil, este ilegal - daca masina este oprita de politie (ceea ce iti doresc) afli mai multe detalii.

Poate ai observat, am vorbit de masina care circula sau nu sau care e oprita in trafic - nu conteaza cine o conduce.

| Panamax a răspuns:

Daca au trecut mai mult de 90 de zile este posibil sa ai masina radiata din circulatie. Daca te opreste politia este posibil ca amenda sa fie mai mare decat valoarea masinii si o sa ai si dosar penal. Daca dai peste cineva si o sa-ti ceara daune in tribunal de cateva sute de mii de euro o sa muncesti toata viata ca sa achiti suma.