| TPULion a întrebat:

Cine stie cum pot sa vand "aparatoare de fotbal" prin posta, cumparatorul este din alt oras si nu ma pricep in intermediul olx, este prima vanzare. Ma costa ceva suplimentar? Va rog sa imi spuneti pas cu pas.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cateva completari fata de ce a spus Andrei3799:
La ramburs pui suma totala cu transport cu tot. O atentionezi pe operatoarea postala ca o vei completa ulterior dupa ce iti spune cat costa transportul.
Vei primi doua foi: una este buletinul de expeditie pe care la Destinatar il pui pe cel caruia ii trimiti coletul si la expeditor pe tine.
Vei primi si un mandat postal de culoare verde cu scris rosu (vezi ca este diferit de mandatele obisnuite) pe care-l vei comleta la destinatar cu numele si adresa ta si la expidiator cu cel ce trebuie sa-ti trimita banii si suma ce vrei sa o primesti de la el.
La valoarea coletului (pe buletinul de expeditie) poti sa scrii 100 lei chiar daca continutul valoreaza doar 50 lei. Vei plati cu un leu sau doi mai mult la expeditie dar in caz ca-l pierde posta vei fi despagubit dublu. La "Ramburs" si pe mandat scrii numai 50 lei. Citeste si aici: http://bit.ly/2mXvNE1

| Anonimus1358 a răspuns:

Nu este deloc greu, rogi acea persoana sa iti spuna adresa completa si nr de telefon, dupa faci un pachet pe care il duci la posta, acolo iti v-a da doua hartii ( neaparat trebuie sa spui ca o sa primesti bani pe acel colet ) dupa ce ai completat acele doua foi v-ei cantarii pachetul si angajatul/angajata iti v-a spune un pret pe care tu trebuie sa il platesti. coletul ajumge in maxim o saptamana, apoi o sa primesti banii tot in curs de o saptamana. Trebuie sa vb cu persoana careia ii trimiti coletul si sa ii spui sa-ti dea si banii pe care tu i-ai platit pe colet spre exemplu pretul aparatoarelor de fotbal este 30 de lei, si cu taxa pe care tu ai platit-o la posta inca 10 lei.El iti v-a trimite inapoi 40 de lei.