| Mihutt a întrebat:

[ comunitatea ], as vrea sa va adresez o intrebare cat se poate de serioasa. As vrea sa vand un apartament pe care il detin in zona Petre Ispirescu si cu banii obtinuti pe apartament as dori sa deschid o afacere la tara, acolo unde am casa, in Fetesti. M-ati putea ajuta cu cateva sfaturi bune, dar nu simple si banale. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| drbear a răspuns:

Nu vrei raspuns banal si simplu, dar nici intrebarea ta nu e in detaliu!
Deci. Daca apartamentul are 2 camere, nu e la strada, e etaj superior sau parter si nu are imbunatatiri, daca nu tragi de pret 1000 de ani, poti sa iei maxim 50.000 de euro. parerea mea, nu sunt expert.
Acum, cu banii astia ai putea merge la Fetesti, si sa-ti faci un buget de 200 de euro/luna de cheluieli, astfel incat timp de 6 luni sa cheltui din acesti bani 1200, si sa ramai cu 48.000.
Aceste 6 luni,ar trebui ca zilnic sa te informezi despre oportunitatile zonei. Eu ti-as recomanda agricultura,dar iarasi inainte sa te arunci (sa cumperi pamant,utilaje,seminte,ingrasaminte),trebuie sa studiezi bine ce sanse ai sa obtii profit anul viitor, unde vei vinde,cine va cumpara si mai ales cum vei duce la bun sfarsit recolta.
Eu ti-as recomanda o afacere bazata pe legume de sezon,in sera. Rosii, castraveti, salata, etc. Sa obtii certificat de producator, si as investi intr-un site si ceva publicitate online pentru a gasi cumparatori din Constanta si Bucuresti, dispusi sa ia de la tine saptamanal un cos de legume 100% bio, livrate la domiciliu. Se practica pe scara redusa in Vest, in Bucuresti inca nu stiu daca exista inca.
As investi 500-600 de euro intr-o masina ieftina, care sa consume putin si pe care sa o pot repara singur, si care sa poata cara macar 500 kg, dar nici sa coste mult sa o inmatriculez. Ti-as recomanda daca nu ai prejudecati un trabant break (combi). Nu glumesc, uita-te in poza mea, fac 10.000 km pe an cu trabantul meu, tu i-ai putea face in interes de servici. Consuma 5% la drum lung, se strica rar daca e bine pus la punct si merge cu 80 kmph pe autostrada, incarcat maxim.
Deci, daca as fi in locul tau.
50.000 apartamentul.
1200-2400 (6 luni-1 an de studiu si trai fara profit, 200 euro/luna) mai raman 47.000 (sa zicem)
800 un trabant cu actele in regula, bine pus la punct, de prin 1990. mai ramai cu 46.000 ( sa zicem)
1000 de euro, firma, certificatele, contabilitatea primele luni, etc. mai ramai cu 45.000
500 de euro site-ul, facut frumos, profesionist, si inca 500 reclame (recomand un forum de gagici, gen kudika.ro),mai raman 44.000

Daca ai teren la tara, cu 44.000 cred ca poti face niste sere frumusele si o gradina maricica cu alte legume ce nu necesita sera pe timp de primavara-vara.
Mai scazi din acesti 44.000, cateva mii de euro cand vei face drumuri in pierdere doar pentru a castiga clienti, dar la un moment dat, vei putea umple toate cele 600 kg disponibile intr-un combi si atunci profitul va fi ok.

PS: sau poti lua o dacie papuc si sa stai sub ea toata ziua happy
PS2: a fost un raspuns serios!

| Mihutt explică (pentru drbear):

Multumesc,foarte util!

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Poti incerca sa cresti si prepelite daca ai ceva teren pe langa casa din Fetesti, nu iti trebuie foarte mult. de la prepelite se consuma si carnea, si ouale, sunt preturi bune, nu sunt pretentioase si nu depind de vreme, de apa disponibila pentru udat, nu se strica daca nu le vinzi 3-4 zile si nici foarte multa munca fizica nu e - trebuie doar sa le faci curatenie zilnic in cotete si sa le dai hrana si apa. pentru astea se pot obtine si ceva fonduri nerambursabile pentru dezvoltare, adica dupa ce ai ferma sa te extinzi sau sa-ti faci un abator pentru taiere in vederea vanzarii, de exemplu. nu stiu sa-ti fac acum un calcul asa de amanuntit dar daca ti se pare tentant poti gasi informatii. pretul pentru apartament asa ar fi, 45-50.000, ramane investitia in site si publicitate, apoi investitia in pasari care nu e chiar asa de mare si evident masina care-ti trebuie sa te deplasezi de colo-colo. mult succes!

| SamyArdy a răspuns:

Daca vrei sa castigi bani seriosi pe internet fara investitie proprie :)
http://cum-faci-bani-seriosi.blogspot.ro/

| Mihutt explică (pentru SamyArdy):

Multumesc,dar nu!