| AndreiMM0002 a întrebat:

Cum pot să devin un hacker de succes? și De unde pot învăța programarea și apoi să hackuiesc, poate fi o afacere de succes (dar sa fie și legala).

Aștept răspunsuri serioase.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum pot să devin un hacker de succes?
Ai întrebat cum poți să devii infractor IT de succes.
Succesul acesta te duce la închisoare.
Dacă reușești să ajungi la un anumit nivel, firmele mari te pot angaja ca un fel de paznic al rețelei lor de calculatoare.
Cursuri pentru ambele găsești pe Internet, dar ei sunt o lume închisă în care pătrunzi cu greu ca să te învețe ceva.

| LPCTSTR a răspuns:

Ideea cu hackingul este să ai o minte splendidă și rapidă în găsirea breșelor de securitate dar și a metodelor de a le detecta și exploata.
Referitor la cum înveți, există clipuri pe YT unde înveți practica white hacking-ului. Practic lucrezi pe o mașină virtuală special concepută pentru a avea breșe de securitate ce pot fi exploatate, însă nivelul de dificultate nu se comapară cu cel al situațiilor reale în care timpul ți-e dușman iar orice mișcare detectată te poate trimite în închisoare (cel puțin în America, în Românica nu știu dacă se aplică la fel).
Însă nu ești tu userul leneș care voia să se facă miliardar?
Well, ori înveți să-ți folosești gândirea la un nivel superior, ori stagnezi în mormane de dorințe, tu alegi.
Și nu uita, dacă ei au putut, tu de ce nu poți?

| RobertMoon a răspuns:

Vise de copii care habar n-au despre IT

| cfrtobias a răspuns:

Pai sa fii hacker nu va fi legal da de stii programare poate la IT ceva angajat

| Justme1997 a răspuns:

Ca sa poti deveni in hacker de succes nu pui pe net întrebări gen
"Cum pot să devin un hacker de succes? ".

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Doar white hacking. Problema este ca majoritatea celor din white hacking sunt mintile stralucite recrutate pana la urma din black hacking, adica din zona in care faceau lucruri ilegale. Nu poti sa protejezi ceva pana nu inveti la perfectie sa spargi sau sa intri in acel ceva. Just as simple. Ca exemplu mai simplu, comisarul Alimanescu, cel care a facut pentru o perioada ordine in Romania, fusese la viata sa un borfas de top happy

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Hackerul de succes este cel neprins. Cand te prinde devii celebru. Dar ti s-a incheiat succesul.

| mihaigeorge58 a răspuns:

Bună. Poți încerca să te înscrii la cursuri locale de programare (dacă vrei să faci o carieră din asta poți merge la un liceu de informatică). Cele mai populare limbaje de programare sunt C++, C#, Python. Că hacker trebuie să te pricepi foarte bine la mai multe limbaje de programare. Încearcă să îți faci prieteni hackeri în viață reală sau pe forumuri care să te ajute să progresezi. Cea mai bună sursă de informație e internetul, deci dacă nu vrei să iei cursuri în viață reală, Youtube poate să devină prietenul tău cel mai bun. Uită-te la Mr. Robot, un serial cu foarte multe tehnici REALE folosite de hackeri pe care poți să le folosești și tu. A da, și nu uită, nu face nimic ilegal laughing)). Succes!