| anonim_4396 a întrebat:

daca cumpar actiuni la o anumita firma prin forex primesc ceva pentru ca am actiunile sau doar atunci cand le vand?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oriunde ai actiuni inseamna ca esti actionar. N% detii parte din firma si din profitul acelei firme N% iti da tie. daca vrei sa le vinzi iei doar banii pe valoarea actiunii, nimic mai mult.Inainte sa cumperi actiuni la o firma, sigurate ca firma are profit, si odata ce tu detii o mica parte din firma datorita acestor actiuni, bineinteles ca ai drreptul al niste bani din profit.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca firma are profit si il distribuie la actionari atunci poti primi o parte din profit, proportional cu partea din capitalul social (numarul actiunilor) detinuta.

| gabriel87000 a răspuns:

Cauta pe google oameni tepuiti cu forex

| AtomiX a răspuns:

Vad ca baietii ce ti-au raspuns nu sunt la curent cu forexul. ceea ce au spus ei este adevarat, dar nu in totalitate.tu aici nu cumperi actiuni reale prin semnaturi etc din firma aia (daca ar fi asa, din milioanele de pers care sunt in forex nu ar mai ramane nici o actiune la nici o firma).tie iti arata pretul actiunii la respectiva firma in acel moment. il cumperi (sau vinzi) si pe urma daca economia firmei creste, deci daca are profit, iti iese si tie profit (creste pretul initial al actiunilor, si cum tu le-ai luat mai ieftin...ai inteles tu) partea care mie imi place cel mai mult la forex e ca poti sa le vinzi sau cumperi imediat, intr-o secunda. fara acte, semnaturi, apeluri etc